Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat Buki Wysoczyzny Elbląskiej

2013-01-10 14:10:00 (ost. akt: 2013-06-30 14:17:12)
Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Autor zdjęcia: Wikipedia

Rezerwat położony jest w środkowej części Wysoczyzny Elbląskiej na terenie leśnictwa Kadyny, zajmuje łączną powierzchnię 94,02 ha. Został utworzony w 1961 roku Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

Celem utworzenia rezerwatu, leżącego w całości na terenie gminy Tolkmicko, było zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu buczyny pomorskiej z kostrzewą leśną (Festuca silvatica) i perłówką jednokwiatową (Melica uniflora) oraz fragmentu zespołu Querceto-Carpinetum medioeuropaeum z czosnkiem niedźwiedzim (Allium ursinum) i żebrowcem górskim (Pleurospermum austriacum).
Jest to obszar obfitujący w liczne wąwozy i jary. Teren samego rezerwatu to głębokie rozcięcia erozyjne falistej moreny dennej z deniwelacjami sięgającymi 40-60 m. Rzeźba terenu i jego budowa geologiczna sprzyjają erozji gleb. Różnych rozmiarów osuwiska występują w całym rezerwacie. W północno-wschodniej części rezerwatu przepływa potok Grabianka, którego wody zasilane są przez płynące okresowo w głębokich jarach strumienie i liczne wysięki.
W rezerwacie można zobaczyć wiele ponaddwustuletnich buków i kilka okazałych starych dębów, wśród nich jeden z najstarszych i największych w Polsce Dąb Bażyńskiego.
Na mapie oznaczyliśmy miejscowość Kadyny - siedzibę leśnictwa Kadyny.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Święty Kamień Prusów

    Święty Kamień Prusów

    "Święty Kamień koło Tolkmicka to olbrzymi głaz leżący w wodach Zalewu Wiślanego. Ma 13,8 metra obwodu....

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB