Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Elbląg: najwyższa w regionie wieża będzie dostępna dla turystów

2013-02-27 14:05:11 (ost. akt: 2013-02-27 14:01:44)
Widoczny na zdjęciu najwyżej położony taras pod hełmem wieży będzie udostępniony zwiedzającym

Widoczny na zdjęciu najwyżej położony taras pod hełmem wieży będzie udostępniony zwiedzającym

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

Jak informuje Urząd Marszałkowski w Olsztynie, będą pieniądze na odnowę placu przed elbląską katedrą św. Mikołaja i dokończenie odnowy elewacji tego kościoła. Udostępniony zostanie dolny poziom tarasu hełmu wieńczącego wieżę.

Elbląska katedra św. Mikołaja jest najbardziej znanym i najcenniejszym zabytkiem miasta. Jego wieżą ma wysokość 97 metrów i jest najwyższa nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim, ale też w całej części kraju, położonej na wschód od Wisły. Po pożarze kościoła w 1777 roku ówczesną ponad 100-metrową wieżę rozebrano i dopiero w 1907 zbudowano nową, istniejącą do dzisiaj.
Niewątpliwie możliwość spoglądania na Elbląg z prawie 100-metrowej wysokości będzie dużą atrakcją turystyczną. Przy okazji można pospacerować po rekonstruowanej starówce, która podczas ostatniej wojny została całkowicie zburzona.
Niezwykłym miejscem, niespotykanym nigdzie w Polce, jest słynna elbląska ścieżka kościelna.

Dodatkowe środki na wspomniane prace udało się wygospodarować w budżecie województwa dzięki oszczędnościom poprzetargowym w konkursie na rewitalizacje. Unijne wsparcie otrzyma także Pisz. Łączna kwota dofinansowania dla obu tych miast to blisko 5,4 mln złotych. Decyzję o przesunięciu środków na te właśnie projekty podjął 25 lutego zarząd województwa.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB