Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Elbląg: Muzeum Archeologiczno - Historyczne

2013-03-07 15:58:19 (ost. akt: 2014-03-13 13:26:39)
Jeden z budynków muzeum - tzw. Podzamcze

Jeden z budynków muzeum - tzw. Podzamcze

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

W muzeum oglądać można ciekawe eksponaty pochodzące z dwóch stanowisk archeologicznych: Starego Miasta w Elblągu i dawnej osady handlowej Truso. To chyba jedyne w kraju muzeum, którego zasoby co roku powiększają się o tysiące kolejnych przedmiotów.

Stałe wzbogacanie zbiorów muzealnych na taką skalę możliwe jest dzięki prowadzonym od ponad 20 lat pracom wykopaliskowym na terenie Starego Miasta. To jedno z największych w Europie przedsięwzięć archeologicznych.

Muzeum w Elblągu powołano do życia uchwałą Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Roku Jubileuszowego Miasta Elbląga 24 marca 1954 r. Jego zaczątkiem były odnalezione zbiory dawnego Muzeum Miejskiego. Zabytki archeologiczne odnaleziono w Rakowie, natomiast w piwnicach przedwojennego muzeum przy ul. Wigilijnej odkryto pozostałości dawnej kolekcji rzemiosła artystycznego.

W muzeum możemy podziwiać oryginalne przedmioty z ceramiki, metalu, drewna, skóry, bursztynu, szkła itp. Niektóre z tych przedmiotów są ewenementami na skalę europejską, jak chociażby kolekcja średniowiecznych instrumentów muzycznych, znaków pielgrzymich, tablic woskowych używanych kiedyś jako pomoc dydaktyczna. Na podstawie wykopalisk odtworzyć można z dużą dokładnością obszar zajmowany przez Stare Miasto w Elblągu, poznać zmieniająca się modę, a także stan zamożności dawnych mieszkańców miasta. Odnalezione przedmioty świadczą także o rozległych kontaktach handlowych kupców elbląskich z wieloma ośrodkami dawnej Europy.

Rewelacyjne wyniki przyniosły także badania na stanowisku Truso. W VIII - X wieku nad brzegami Jeziora Druzno została założona przez duńskich Wikingów faktoria handlowa. W Truso prześledzić można związki handlowe z wieloma regionami dawnej Europy a także z krajami arabskimi.
Kolekcje te uzupełniają wyroby elbląskiego rzemiosła: meble, puchary z cyny itp.

Na dziedzińcu muzeum znajduje się fragment 16-bocznej, granitowej kolumny. Jest to pozostałość zamku krzyżackiego w Elblągu. Prawdopodobnie na kolumnie tej spoczywało sklepienie kaplicy lub refektarza zamkowego. Po przeniesieniu się władz zakonnych do Malborka zamek w Elblągu stał się siedzibą Wielkiego Szpitalnika. W 1454 roku obiekt zajęli mieszkańcy Elbląga, którzy następnie rozebrali budowlę. Z dawnego zamku ocalały jedynie fragmenty budynku, m.in. piwnice.
Opr. na podstawie materiałów na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Elbląg: www.umelblag.pl, oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu: www.muzeum.elblag.pl/

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Muzeum Żuławskie

    Muzeum czynne od wtorku do niedzieli w godz. 11-16. Wszystko, co związane z tym niezwykłym regionem...

  • Muzeum Stutthof

    Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało powołane dzięki staraniom byłych więźniów obozu Stutthof w...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB