Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Elbląg: Kościół św. Jerzego

2013-09-17 08:10:34 (ost. akt: 2013-09-16 15:28:02)
Elbląg: Kościół św. Jerzego

Autor zdjęcia: Wikipedia

Pierwsza wzmianka o tym zabytku pochodzi z 1340 roku. Był to kościół szpitalny, zbudowany obok szpitala dla trędowatych. Przez wieki był jednym z najbardziej zaniedbanych kościołów elbląskich.

Kościół ten należał do Nowego Miasta Elbląga i stał daleko na polach nowomiejskich. Święty Jerzy, legendarny pogromca "smoka zaraźliwego", był w Elblągu patronem aż dwu kościołów o podobnym przeznaczeniu: staromiejskiego (dziś pw. Bożego Ciała) i nowomiejskiego.
Nowomiejski kościółek powstał przy grobli prowadzącej w kierunku osad Wysoczyzny Elbląskiej - Pomorskiej Wsi i Młynar. Groblę tę, jak i mostek na rzece Kumieli nazwano również imieniem świętego rycerza. Początkowo teren ten należał do Krzyżaków. To najprawdopodobniej oni ufundowali i pobudowali szpital dla zakaźnie chorych i trędowatych, a przy szpitalu niewielki kościółek o charakterystycznym dwuspadowym dachu z małą sygnaturką.
Początkowo był to obiekt ryglowy, następnie, w XV wieku obmurowany cegłą. Kościół jest jednonawowy, z płaskim malowanym stropem. Na dwuspadowym dachu umieszczono małą sygnaturkę. Niestety, z dawnego wyposażenia wnętrza do czasów obecnych nic się nie zachowało.

W 1652 r. kościelny Michael Land znalazł ukrytą i zamurowaną w ścianie płaskorzeźbę św. Jerzego na koniu oraz kielichy, monstrancje i relikwiarze. Skarby te zostały sprzedane w drodze licytacji. Płaskorzeźbę zakupił Christian Gottlieb Wolff za 55 talary, a resztę sreber tego kościoła sprzedano w 1773 r. za 73 talary.
Płaskorzeźby przedstawiające św. Mikołaja i św. Dionizego miejsce swoje znalazły w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu. W czasach wojen napoleońskich kościółek nie uniknął dewastacji - przetrzymywano tu jeńców wojennych.
W okresie budowy nowego budynku nowomiejskiego kościoła Trzech Króli kościół św. Jerzego przejął funkcje kościoła parafialnego. To najprawdopodobniej uchroniło go przed rozbiórką. Rada Miejska nie pozwoliła na nią i w roku 1844 doprowadziła, przy finansowej pomocy Bractwa św. Jerzego, do poważnej renowacji obiektu.
Do zabytkowej bryły kościółka w ostatnich latach dobudowano od wschodu stylizowany klasztor. Wcześniej postawiono obok niestylowy budynek plebanii
To najmniejszy kościół w Elblągu, do dziś jest kościołem parafialnym, choć w jego okolicy, na terenach należących do dawnej fundacji szpitalnej, pobudowano w latach 80. XX wieku nowy, większy kościół p.w. Miłosierdzia Bożego. U św. Jerzego jest duszpasterstwo akademickie i całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.
W roku 2012 kościół św. Jerzego przeszedł gruntowny remont. Wyremontowano nieszczelny dach, poddasze, sufit i ściany. Odremontowano także rynny dachowe i spustowe oraz sygnaturkę, znajdującą się na dachu świątyni. Prace zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Kościół św. Jerzego w Elblągu

  Kościół św. Jerzego w...

  Kościół ten należał do Nowego Miasta Elbląga i stał daleko na polach nowomiejskich. Pierwsza wzmianka...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Cerkiew greckokatolicka w Elblągu

  Cerkiew greckokatolicka w...

  Kaplica cmentarna na terenie obecnego Parku im. R. Traugutta, niegdyś cmentarza, a nawet kilku cmentarzy,...

 • Kościół Bożego Ciała

  Kościół budowany w latach 1405, 1896, 1970, 1993. Przed rokiem 1945 był budowlą znacznie większą...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB