Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat Przyrody Kadyński Las

2013-04-25 13:32:52 (ost. akt: 2013-04-25 13:42:44)
Rezerwat Przyrody Kadyński Las

Autor zdjęcia: Archiwum PKWE

Rezerwat położony jest w nadleśnictwie Elbląg, w leśnictwie Kadyny, na terenie powiatu elbląskiego, w gminie Tolkmicko. Znajduje się na południowy wschód od zabytkowego zespołu pałacowego w Kadynach.

Rezerwat został powołany w 1972 roku dla zachowania dla względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych fragmentu starego lasu bukowego. Jest częścią Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Występują tu wiekowe buki, jesiony, dęby. Rezerwat wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, ma powierzchnię 8,11 ha.
Rezerwat położony jest w strefie brzeżnej Wysoczyzny Elbląskiej. Wysokie krawędzie wysoczyzny od strony Zalewu Wiślanego mają charakter starego, martwego klifu abrazyjnego, przekształconego działalnością erozyjną. Z platformy zbudowanej na krawędzi klifu można podziwiać piękny, rozległy widok na Zalew Wiślany.
Jeszcze kilkaset lat temu w lasach kadyńskich przeważały dęby. Pod koniec XVII wieku wycięto większość z nich. Pozostały nieliczne, wśród których największy i najstarszy jest Dąb Bażyńskiego, liczący ok. 700 lat i mierzący 993 cm w obwodzie na wysokości 1,3 metra. Jest to więc najgrubszy dąb w Polsce.
Niegdyś obecny rezerwat stanowił część parku dawnej rezydencji króla pruskiego i cesarza niemieckiego Wilhelma II. Piękne buki (w wieku 150 – 200 lat), dęby, graby, klony, wiązy, lipy i jesiony stanowiły – i nadal stanowią – wspaniałą oprawę dla zabytkowego układu pałacowo-folwarcznego i obiektów sakralnych w Kadynach.
Bogate jest także runo rezerwatu, w którym wyróżnić należy lilię złotogłów, marzankę wonną, bluszcz pospolity, kopytnik pospolity, podkolan biały i przetacznik górski.
Na mapie oznaczyliśmy Dąb Bażyńskiego
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maj #1075477 | 83.23.*.* 5 maj 2013 18:54

    super wioska polecam

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ŚMIETNISKO NA TRACKU #1066507 | 81.190.*.* 25 kwi 2013 21:37

    no szok

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz