Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Tolkmicko: cenne zabytki, Suchacz: piaszczyste plaże

2013-08-08 15:15:37 (ost. akt: 2013-08-08 21:34:54)
Dworzec kolei nadzalewowej w Tolkmicku

Dworzec kolei nadzalewowej w Tolkmicku

Autor zdjęcia: Romuald Daniluk

Tolkmicko to największy polski port nad Zalewem Wiślanym. To niespełna 3-tysięczne miasteczko położone jest na skraju Wysoczyzny Elbląskiej i wraz z okolicznymi miejscowościami stanowi atrakcyjną i dogodną bazę wypadową dla turystów i żeglarzy.

W samym miasteczku warto zobaczyć kościół p.w. św. Jakuba, basztę gotycką oraz pozostałości murów obronnych, a także zabytkowy dworzec Kolei Nadzalewowej. Ciekawy jest też sam układ urbanistyczny miasta. W odległości 3 kilometrów na południe od Tolkmicka możemy zwiedzić pozostałości grodziska staropruskiego.

Zabytkiem niewątpliwie najcenniejszym jest kościół p.w.św. Jakuba, patrona rybaków,
stąd też obecność na placu przed kościołem łodzi rybackiej. Pierwszy kościół w tym miejscu został zbudowany z drewna w I połowie XIV wieku.
W niedługim czasie wybudowano z cegły w stylu gotyckim nowy kościół. Od tamtej pory był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie to trójnawowa okazała świątynia, którą naprawdę warto zwiedzić. Gdy znudzą nam się już zabytki Tolkmicka możemy przejechać kilkanaście kilometrów wybrzeżem i odpocząć na plaży w Suchaczu. To jedna z najpiękniejszych plaż nad Zalewem ze wspaniałym piaskiem. Możemy tam wejść nawet trzysta metrów w głąb morza i ciągle będziemy mieli wodę do pasa.
Romuald DanilukCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Romek

Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB