Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Nasze Truso nie jest jedyne

2010-09-14 17:03:40 (ost. akt: 2010-09-14 21:30:58)
Nasze Truso nie jest jedyne

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Elbląskie Truso nie jest jedyną miejscowością o tej nazwie w świecie. Więcej - nie jest nawet pewne, że "Truso" oznacza w ogóle nazwę miejsca. Być może jest to określenie funkcji gospodarczej, jak na przykład port lub składnica towarów.

— Moi koledzy, szperając w internecie, znaleźli Truso w Gruzji. To nazwa osady handlowej, położonej w dolinie pośród gór Kazbegii — mówi dr Marek Jagodziński, znany elbląski archeolog.
Według naukowca, Truso gruzińskie (jego początki archeolodzy określili na XI wiek) łączą ścisłe więzi ze staropruską osadą (z VII wieku) Truso, którą Marek Jagodziński odkrył przed laty w podelbląskim Janowie.

— Obie miejscowości znajdują się na szlaku handlowym wiodącym z kalifatu arabskiego nad Bałtyk. W obu osadach stosowane też identyczny arabski system czekowy. Tę rolę pełniły odważniki — tłumaczy dr Jagodziński.

Archeolog zastanawia się, że być może "truso" nie jest, tak jak dotąd sądzono, nazwą miejscowości, ale określeniem funkcji gospodarczej.

— To zadanie dla językoznawców, ale nie można wykluczyć takiej możliwości. Potwierdzić ją może i to, że gruzińskie Truso nie jest jedynym bratem naszej osady. Ta nazwa występuje też na Wyspach Brytyjskich — mówi Marek Jagodziński.

Witold Chrzanowski
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB