Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pasłęk: warto zobaczyć

2010-09-27 14:46:00 (ost. akt: 2011-03-04 17:54:24)
Pasłęk: warto zobaczyć

Pasłęk, to niewielkie miasteczko leżące na Powiślu nad rzeka Wąską. Jego rozmiary nie są imponujące, jednak historii i zabytków mogą tej miejscowości "pozazdrościć" większe miasta.

Pasłęk, to pamiątka po uchodźcach z Holandii, sprowadzonych tu jeszcze przez Krzyżaków. Nic dziwnego, że przez długi okres miasto nazywane było po prostu Holland. A i teraz nazwa ta funkcjonuje tutaj, chociaż już tylko jako "imię" miejscowego zespołu rockowego.

Do Pasłęka powinien zawitać każdy, a w szczególności osoby ceniące sobie urok zabytków. Tu każdy zakątek tchnie historią, a ceglane budowle opowiadają o tym, jak kiedyś w "Hollandzie" toczyło się życie. Najciekawsze obiekty są na Starym Mieście. Pasłęcka starówka do teraz otoczona jest murami obronnymi długości około 1200 m, wzniesionymi w 1320 roku.

Na Stare Miasto wchodzimy przez jedną z bram: gotycką Bramę Kamienną zwaną też Wysoką Wieżą czy boczną Bramę Młyńską.

Będąc w Pasłęku nie zapominajmy o odwiedzeniu tutejszego kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja. Zbudowany około 1350 roku, to jeden z niewielu przykładów stylu gotyckiego na tych ziemiach. Wchodząc do świątyni przenosimy się dalej w epokach i wkraczamy w barok. Ołtarz główny, dzieło mistrza Riga z Królewca z 1687 roku, czy ambona z 1690 roku, to główne elementy bogatego wystroju. Znajdują tu się również zabytkowe organy kościoła z drugiej połowy XVIII wieku wykonane zostały przez Hidenbrandta - organomistrza gdańskiego.

Tuz obok stoi zabytkowy ratusz z 1380 roku i pasłęcki zamek.

Pozostawiając za sobą starówkę skręćmy w ulicę ks. Osińskiego. Nasz wzrok na pewno przyciągnie grupa klasycystycznych kamieniczek i znajdujący się w pobliżu neogotycki kościół św. Józefa.

Warto tez pójść w stronę dworca i zobaczyć dawną kaplicę cmentarną z końca XVI wieku. Teraz wspólnie modlą się w niej ewangelicy i prawosławni.

Druga cerkiew stoi koło cmentarza. W tej modlą się grekokatolicy.

Warto też zajrzeć na XIX - wieczny cmentarz żydowski: kliknij tutaj.

Jednak Pasłęk to nie tylko zabytki i "podróż w czasie". Miasto się rozbudowuje i zmienia swoje oblicze. Raz do roku nad niebem Pasłęki "rozkwitają" kolorowe olbrzymy. To Świętojańskie Zawody Balonowe. Do Pasłęka chętnie przyjeżdżają nie tylko baloniarze, ale i zespoły z całego regionu uczestniczący w Wojewódzkim Konkursie Muzyki Rozrywkowej.

Pasłęk, na pewno nie jest metropolią tętniącą życiem - tu czas płynie wolniej. Nie grozi nam również, że zagubimy się w plątaninie ulic - tu budowle gotyckie sąsiadują ze współczesnymi, tworząc specyficzny styl miasteczka.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czytelnik #197331 | 62.87.*.* 11 lut 2011 14:42

    Funkcjonuje również lokal o nazwie Pr.Holland, gdzie można coś przekąsić i napić się piwka w miłej atmosferze.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz