Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pieniężno: Miasto odzyska zamek i marzenia

2014-09-23 10:55:53 (ost. akt: 2014-09-23 11:09:01)
Z XIV-wiecznego zamku kapituły warmińskiej pozostały tylko ruiny

Z XIV-wiecznego zamku kapituły warmińskiej pozostały tylko ruiny

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Władze Pieniężna czekają na uprawomocnienie się wyroku, który nakazał prywatnemu przedsiębiorcy oddanie nieruchomości samorządowi. Dotychczas zamek - zamiast zyskiwać swoje drugie życie - jeszcze bardziej popadał w ruinę.

Kiedy w 2000 roku miasto sprzedało nieruchomość prywatnemu przedsiębiorcy z województwa śląskiego, plany były piękne i efektowne. Mieszczący się nad rzeką Wałszą zamek kapituły warmińskiej miał podnieść się z ruin. Mówiło się nawet o centrum biznesu i hotelu. Obiekt miał na siebie zarabiać, a nie straszyć wyglądem.

Zamek jako poręczenie?


Mimo umowy między samorządem a biznesmenem, nikt nie wbił tam jednak nawet przysłowiowego szpadla. Dlatego sześć lat temu władze Pieniężna poszły z tym do sądu.
— Gmina mogła złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy i taki krok poczyniłem. W 2000 roku intencja ówczesnych władz była jak najbardziej słuszna, ale przy zamku do tej pory kompletnie nic nie zrobiono — wspomina burmistrz Kazimierz Kiejdo.
Sprawa miała jednak drugie dno, bo nieruchomość — według informacji Urzędu Miejskiego w Pieniężnie — była obłożona wieloma hipotekami. Istniało poważne podejrzenie, że zabytkową nieruchomość wykorzystano jako finansowe zabezpieczenie, a remont zamku nigdy nie był planowany. Faktem jest, że w ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Braniewie ogłosił wyrok nakazujący zwrócenie majątku miastu.

Miasto szuka inwestorów


— Od razu będziemy szukali inwestorów, kilka podmiotów już wyraża zainteresowanie zamkiem. Zabiegamy o remont obiektu, co jest moim marzeniem. Niech będzie to miejsce funkcjonalne, być może centrum konferencyjne. Jesteśmy gotowi na naprawdę duże ustępstwa, jeśli tylko znajdzie się poważny partner do rozmów. Jeśli chodzi o tego rodzaju nieruchomości, to w przypadku braku zapowiedzianego remontu zawsze będziemy mieli prawo postawienia warunku chociażby w postaci kary finansowej — dodaje burmistrz Pieniężna.
Jeśli wyrok się uprawomocni, wcale nie jest jednak przesądzone, że miasto wystawi zamek na sprzedaż. Formy ewentualnej współpracy nie zostały jeszcze określone. Może więc stać się i tak, że samorząd wniesie go jako wkład do jakiejś spółki.

Historia dalsza i bliższa:
Pewne jest tylko to, że reanimowanie zamku kapituły warmińskiej wiąże się z ogromnym kosztem. Tylko remont dachu to prawdopodobnie wydatek rzędu ok. miliona złotych.
Utrzymany w stylu gotyckim zamek w Pieniężnie został wybudowany w XIV w. przez kapitułę warmińską. Położenie na stromym urwisku nad rzeką Wałszą czyniło go znakomitą fortyfikacją. Z imponującą budowlą związane są jednak burzliwe losy. W XV w. zamek był dwukrotnie spalony podczas wojen z Krzyżakami. Kolejny pożar dotknął go podczas wojny szwedzkiej w 1626 r. Po nim warownię częściowo przebudowano w stylu renesansu. W drugiej połowie XIX w. pruskie władze dokonały rozbiórki dwóch skrzydeł, a na początku XX w. i w latach 20. przeprowadzono częściową adaptację zachowanego głównego skrzydła budowli. Zamku nie ominęły zniszczenia po II wojnie światowej. Według dostępnych źródeł historycznych często przebywał w nim jako administrator dóbr kapitulnych Mikołaj Kopernik.

Rafał Bieńkowski
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB