Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wycieczki po domach podcieniowych

2014-10-31 20:11:51 (ost. akt: 2014-10-31 20:14:05)
Kadr z materiału filmowego Tomasza Misiuka zrealizowanego w Markusach. Na zdjęciach: właścicielka domu Urszula Wicka, dr Jerzy Domino, historyk sztuki i konserwator zabytków oraz Agnieszka Jarzębska, autorka projektu i producentka cyklu filmowego

Kadr z materiału filmowego Tomasza Misiuka zrealizowanego w Markusach. Na zdjęciach: właścicielka domu Urszula Wicka, dr Jerzy Domino, historyk sztuki i konserwator zabytków oraz Agnieszka Jarzębska, autorka projektu i producentka cyklu filmowego

Autor zdjęcia: nadesłane/CSE Światowid

Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprasza na wycieczki po najciekawszych i najcenniejszych domach podcieniowych na Żuławach. Będą one prezentowane na filmach zamieszczanych na portalu eŚwiatowid.pl. Pierwsza dwa dokumentalne filmy ukażą się już w najbliższy weekend (1-2.11).

Pierwszy z filmów będzie o jednym z największych żuławskich ​domów podcieniowych, który znajduje się we wsi Miłocin, w gminie Cedry Wielkie.
— Właścicielem zabytku jest gmina, dzięki ​której mogliśmy​ zobaczyć, jak wygląda wnętrze tak dużego domu – mówi Agnieszka Jarzębska. — Dom w Miłocinie, choć przeznaczony na mieszkania dla wielu rodzin i o silnie przebudowanym wnętrzu, to jednak remontowany, dotrwał do naszych czasów.
Odnowiony dzięki Unii Europejskiej ​ma się stać zalążkiem „folwarku żuławskiego”. Celem władz gminy jest bowiem odtworzenie typowego gospodarstwa żuławskiego z XVII wieku.

Kolejny odcinek to kolejny dom. Tym razem w Markusach.
— W tym filmie zobaczymy dom w zagrodzie holenderskiej, typowej dla Żuław. Część mieszkalna, stodoła i obora są ze sobą połączone. W razie powodzi można było ​bez wychodzenia z domu np. nakarmić zwierzęta. Nieczęsto mamy okazję oglądać praktycznie niezmieniony układ pomieszczeń — dodaje Agnieszka Jarzębska.

Na stronach e​Światowid.pl będzie można obejrzeć w sumie 15 filmowych​ opowieści o domach podcieniowych, ​które powstały w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”. ​Domy podcieniowe w większości są własnością prywatną, tylko niektóre ​można zwiedzać. ​Widzowie będą mieli taką okazję. O domach opowiedzą zarówno ich ​mieszkańcy, jak i eksperci. Każdy z filmów trwa od 20 do 30 minut.

Zdjęcia i wywiady były realizowane od marca do lipca, w zabytkach i instytucjach partnerskich, w tym w muzeach (Gdańsk, Elbląg, Nowy Dwór Gdański), oddziałach Narodowego Instytutu Dziedzictwa​ (Olsztyn, Gdańsk), urzędach ochrony zabytków (Elbląg, Olsztyn, Gdańsk). Scenariusze napisały: Agnieszka ​Jarzębska i Marta Hajkowicz, autorami zdjęć są: Tomasz Misiuk i Jacek Szulecki. Filmy powstaną także w wersji z napisami dla osób niesłyszących.

Na Żuławach zachowało się kilkadziesiąt domów podcieniowych. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, najstarsze z I poł. XVIII wieku. Nie wszystkie wpisan​o do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są rozbierane, przebudowywane. W przeważającej większości przypadków są w złym lub bardzo złym stanie. W większości mieszkają ludzie niezamożni, którzy nie są w stanie w odpowiedni sposób zatroszczyć się o zabytki, dbać o bieżące utrzymanie, niezbędne naprawy, konserwację.

Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu​ Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie, wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Muzeum Żuławskie w Nowym Dworze Gdańskim, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, Stowarzyszenie Jantar
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. odwiedzić #1546490 | 31.61.*.* 14 lis 2014 14:13

    Z chęcią odwiedzilabym taki dom

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. as #1532561 | 83.12.*.* 4 lis 2014 12:34

    Warto by napisac co to jest dom podcieniowy....

    ! - + odpowiedz na ten komentarz