Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ten park krajobrazowy ma już blisko 30 lat

2014-11-14 16:21:08 (ost. akt: 2014-11-20 14:43:04)
Ten park krajobrazowy ma już blisko 30 lat

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Jego głównym elementem są lasy, ale są tu także dwa rezerwaty przyrody i liczne wzniesienia wydmowe, z których najwyższe, Wielbłądzi Garb, osiąga wysokość 49 m n.p.m. — to wszystko znajdziemy w Parku Krajobrazowym Mierzeja Wiślana.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana będzie obchodził w przyszłym roku 30-lecie. Park powstał na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Elblągu z 26 kwietnia 1985 r. w sprawie utworzenia parków krajobrazowych oraz obszaru krajobrazu chronionego na terenie województwa elbląskiego.
— Głównym elementem przyrody Parku są lasy, które stanowią około 80 procent jego powierzchni i są efektem działalności człowieka — informują autorzy strony internetowej poświęconej parkowi (Park Mierzeja).

Park rozciąga się od Sztutowa do granic z Rosją w Piaskach. Na jego terenie znajdują się dwa rezerwaty przyrody.
Pierwszy to Kąty Rybackie, na terenie którego ochronie podlega kolonia lęgowa kormoranów i czapli siwych. Kormorany od zawsze były traktowane jako szkodnik rybacki, dlatego w niektórych krajach wytępiono je doszczętnie. W połowie XX wieku w Polsce podjęto działania ochronne i tak powstał rezerwat "Kąty Rybackie".

Kolejny rezerwat znajduje się w okolicach Przebrna - "Buki Mierzei Wiślanej". Turyści mogą zobaczyć tu roślinność, jaka dominowała na Mierzei.


W otulinie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana mieści się jeszcze jeden rezerwat. „Mewia Łacha” to miejsca gniazdowania wielu gatunków ptaków, która zajmuje 150 hektarów. Występuje tutaj ponad 200 gatunków ptaków.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB