Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rezerwat kormorana czarnego i czapli siwej w Kątach Rybackich

2014-12-26 16:00:00 (ost. akt: 2014-12-24 10:20:24)
Rezerwat kormorana czarnego i czapli siwej w Kątach Rybackich

Autor zdjęcia: Wojciech Woch/Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Kormoran był gatunkiem zagrożonym wyginięciem, a w niektórych krajach wytępiono go zupełnie. Stosowanie pestycydów w rolnictwie po II wojnie światowej znacznie zredukowało jego liczebność. Od kilkudziesięciu lat liczebność tego gatunku wzrasta, zapewne częściowo dzięki zabiegom ochronnym. Między innymi dzięki rezerwatowi w Kątach Rybackich, kormoran został umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek wydobyty z zagrożenia.

Rezerwat ornitologiczny ”Kąty Rybackie" został utworzony w 1957 r., w celu zachowania i ochrony naturalnego miejsca lęgowego kormorana czarnego i czapli siwej. Znajduje się on na terenie gminy Sztutowo, w Kątach Rybackich (Nadleśnictwo Elbląg, obręb Stegna Leśnictwo Kąty). Rezerwat udostępniony jest do zwiedzania. Poruszać się można po nim wyznaczonymi szlakami.

Od momentu powstania rezerwatu liczebność kormoranów znacznie wzrosła. W ostatnich latach gnieździ się tu około 11 tysięcy par kormoranów i ok. 600 par czapli. Na początku gnieździły się tu tylko czaple, później dołączyły kormorany. W 1957 r. utworzono tu rezerwat ornitologiczny o powierzchni 10,79 ha. W 1959 r. kolonia liczyła 117 par kormoranów. Obecnie jest to największa kolonia tego gatunku w Polsce oraz w Europie. Przyjmuje się. że skupią ona ponad 50 % całej polskiej populacji kormoranów.

W związku ze wzrostem liczby par gniazdujących ptaków oraz rozwojem kolonii w czerwcu 2000 r. powiększono jej powierzchnię do 102,54 ha, dodano również otulinę o powierzchni 62,86 ha (razem 165,40 ha).

Kormorany potrafią polować nawet w odległości 30 - 50 km od koloni. W takim promieniu od Kątów Rybackich mieści się znaczna część Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, ujście Wisły, Nogat i jezioro Druzno. To właśnie rozległość i zasobność dostępnych żerowisk zapewnia utrzymanie tak wielkiej kolonii. Kormorany korzystają z sąsiadujących z Mierzeją Wiślaną łowisk w różnym stopniu. Na początku sezonu lęgowego (luty-kwiecień) większość ptaków żeruje na Zalewie Wiślanym, później rola Zatoki Gdańskiej stopniowo rośnie i w miesiącach letnich bywa, że dorównuje Zalewowi. Ogólnie rzecz biorąc, około 70% pokarmu kormorany zdobywają na Zalewie.

Począwszy od 1998 r., w pokarmie kormoranów pojawił się w dużych ilościach nowy gatunek ryby babka bycza. Pojawienie się w Zatoce Gdańskiej i szybka ekspansja tego obcego dla naszego regionu gatunku pochodzącego z regionu Morza Czarnego, zmieniła ekologię żerowania kormoranów. Wzrósł udział lotów na żerowiska morskie i w niektórych okresach udział babki w pokarmie osiągał 40 procent. Ogólnie, w składzie pokarmu kormoranów dominują gatunki traktowane jako szkodliwe, ”chwasty" lub mało wartościowe w gospodarce rybackiej (jazgarz, babka bycza).

Obecność tak dużej koncentracji ptaków wpływa na drzewostany w kolonii i ekosystemy Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej. Odchody kormoranów (zawarte w nich związki azotu i fosforu), a w mniejszym stopniu także czapli, powodują wzrost żyzności siedlisk. Wiele roślin podszytu i runa nic toleruje tak wysokiego nawożenia, jakie spotyka się w sąsiedztwie gniazd. Te dwie warstwy różnią się wyraźnie od podobnych siedlisk leśnych. Mimo że lasy rosną tutaj na łatwo przepuszczalnym podłożu stałych piaszczystych wydm, co sprzyja wypłukiwaniu substancji z powierzchniowych warstw w głąb i osłabia efekt nawożenia, to jednak spotykamy tu głównie gatunki azotolubne - bez czarny, bez koralowy, czy pokrzywę. Ponadto ptaki obłamując gałązki sosen do budowy gniazd osłabiają drzewa, których część obumiera. Ptaki pozyskują gałęzie, obłamując je z sąsiednich drzew lub noszą je z większej odległości. Wiele z tych gałązek jest gubionych przy zrywaniu, podczas transportu lub budowy gniazda. Drzewa iglaste są bardzo wrażliwe na utratę aparatu asymilacyjnego. Martwe drzewa stają się kruche, tracą gałęzie i przestają się nadawa jako podstawa pod gniazda. Ptaki przenoszą się wówczas na następne, zdrowe jeszcze drzewa. W Kątach Rybackich ptaki gnieżdżą się niemal wyłącznic na sosnach, jednak zdarzają się nieliczne gniazda zbudowane na świerkach i brzozach.

Rozmiary kolonii w Kątach Rybackich, presja wywierana przez kormorany na ichtiofaunę Zalewu Wiślanego i ekosystem leśny, a także zachodni kierunek przemieszczania się kolonii wywołują nasilające się protesty rybaków, leśników oraz właścicieli ośrodków wypoczynkowych, którzy domagają się ograniczenia liczebności ptaków. Parku Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana" prowadzi działania, mające na celu ograniczenie ekspansji kolonii w niepożądanych kierunkach, a także zmniejszenie jej uciążliwości.

Gatunkiem panującym w rezerwacie jest sosna (95,7 % pow. leśnej zalesionej), w niewielkiej ilości występuje dąb. Reszta to młodniki i miejsca planowane do nasadzeń drzew powstałe na skutek usunięcia drzew uszkodzonych przez gnieżdżące się kormorany i czaple. W podszycie i runie spotkać możemy: malinę właściwą, rdest powojowy, bodziszek cuchnący, psiankę słodkogórz, poziewnik dwudzielny, różę pomarszczoną, trzcinnika piaskowego, starzec leśny, wiechlinę zwyczajną, mietlicę pospolitą, szczaw polny, tasznik pospolity, komosę białą, pokrzywę zwyczajną, W rezerwacie spotkamy następujące rośliny pod ochroną ścisła: tajęża jednostronna, paprotka zwyczajna, widlak jałowcowaty. pod ochroną częściową: turzycę piaskowa, kruszynę pospolita, konwalię majową.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mat221 #2117510 | 83.23.*.* 21 lis 2016 17:19

  Paskudztwo. Powinni zaprzestać ochrony kormoranów.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ALIK #1647110 | 109.241.*.* 26 sty 2015 21:56

  Kormoranów więcej jak wróbli , a jakie szkody nad wszystkimi jeziorami.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kormorany WON!!! #1621178 | 83.23.*.* 31 gru 2014 11:53

  Populacja już dawno odbudowana, a aktualnie niszczą tylko lasy na mierzei. Przecież ten drzewostan wygląda jak po wybuchu bomby atomowej - same kikuty

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz