Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Śluza Gdańska Głowa. Chroni Żuławy przed wysokimi wodami Wisły

2015-02-21 08:52:49 (ost. akt: 2015-02-21 11:15:16)
Śluza Gdańska Głowa. Chroni Żuławy przed wysokimi wodami Wisły

Autor zdjęcia: Karolina Krajewska

Śluza Gdańska Głowa została wybudowana na Szkarpawie (Drewnica, gm. Stegna) w 1895 roku podczas prac regulacji Wisły. Od tego momentu Szkarpawa stała się ponownie ważnym szlakiem żeglownym. śluza do dzisiaj była wielokrotnie unowocześniana i wciąż służy wodniakom.Śluza swoją nazwę - Gdańska Głowa - zawdzięcza twierdzy obronnej Gdańska istniejącej w tym miejscu do końca XVII wieku. Twierdza zbyt często padała łupem Szwedów, przeciwników wojennych Rzeczypospolitej, więc gdańszczanie podjęli decyzję o jej likwidacji. Pozostałości umocnień dotrwały do roku 1895, kiedy zostały ostatecznie usunięte podczas rozpoczynających się prac na Wiśle i Szkarpawie.

Gdańska Głowa odcina rzeki Szkarpawy od głównego nurtu Wisły. Pozwala na żeglugę Szkarpawą, a jednocześnie chroniąc Żuławy Wiślane przed powodzią. Jej długość użyteczna wynosi 61 m, szerokość 12,5 m. Oprócz wrót zamykających śluzę posiada wrota przeciwpowodziowe. Jest wspaniałym zespołem budowli hydrotechniczych i towarzyszących, na które oprócz właściwej śluzy komorowej składają się most obrotowy i trzy budynki śluzowe.

Budowa śluzy otworzyła z powrotem Szkarpawę dla żeglugi. Od połowy XIX w. ruch jednostek miedzy Wisłą a Zalewem Wiślanym odbywał się bowiem, z powodu zamulenia Szkarpawy, Kanałem Wiślano-Zalewowym (dzisiaj istnieje tylko jego odcięty od Wisły fragment do Linawy).

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB