Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Różany. Ostania pompa parowa na Żuławach

2015-05-17 13:38:04 (ost. akt: 2015-05-17 14:13:35)
Różany. Ostania pompa parowa na Żuławach

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Przez wieku żuławskie poldery były odwadniane za pomocą drewnianych wiatraków, których jeszcze na początku XIX w. było tutaj kilkaset. W połowie tego stulecia wiatraki zaczęto zastępować bardziej wydajnymi, niezależnymi od pogody i niezawodnymi pompami parowymi. Dzisiaj wszystkie pompy na Żuławach, a jest ich około stu, mają już napęd elektryczny.Niestety, do dzisiaj nie przetrwał ani jeden wiatrak odwadniający. Ostatni z nich padł ofiarą pożaru w latach 60.. Resztki jego dolnej części z potężnym kołem zębatym zostały przeniesione do Muzeum Żuławskiego w Nowym Dworze Gdańskim.
Z pomp parowych w całości przetrwała tylko jedna, umiejscowiona w Różanach (gmina Gronowo Elbląskie), nad rzeką Tiną Dolną. Obiekt powstał w 1911 roku w miejscu, w którym stał wcześniej wiatrak odwadniający.
Wewnątrz  budynku znajdują  się urządzenia wykonane przez  zakłady dwóch największych przemysłowców niemieckiego Elbląga (Elbing). Piec parowy wykonał Franz Komnick (1857-1938), zaś hydraulikę oraz  rury do przepompowania  wody pochodzą z zakładów Ferdynanda Schichaua (1814-1896). Stan tych urządzeń jest wciąż na tyle dobry, że grupa inżynierów i miłośników Żuław chce doprowadzić do... ponownego uruchomienia pompy.

Czytaj także:
Pompa parowa w Różanach. Uruchomią ją po latach?
Koźlak w Drewnicy. Ostatni taki wiatrak na Żuławach


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kronos #1931687 | 81.190.*.* 14 lut 2016 16:46

    Z tą mapą to chyba autorowi coś się pokiełbasiło.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz