Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Sanktuarium Świętej Rodziny w Ryjewie

2015-07-17 13:28:24 (ost. akt: 2015-07-17 13:33:13)
Sanktuarium Świętej Rodziny w Ryjewie

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Każdego roku w połowie sierpnia do Sanktuarium Świętej Rodziny w Ryjewie pielgrzymują wierni z całej okazji, by modlić się w intencji rodziny. To jedno z najstarszych sanktuariów diecezji elbląskiej. 
Kościół Świętej Rodziny w Ryjewie jest przepięknie położony na sztucznie utworzonym tarasie na zboczu wzgórza. Posadowiony został na kamiennej podmurówce położonej na kamiennym fundamencie. Ściany wymurowano z czerwonej cegły podobnie jak gwiaździste sklepienie. Dach został pokryty dachówką holenderką.
 Wnętrze świątyni jest trójnawowe, z wydzielonym prostokątnym prezbiterium, przesklepione sklepieniem gwiaździstym, podpartym dwoma rzędami ośmiobocznych filarów. 
Całkowita długość kościoła wynosi 41,8 m, a szerokość 16 m. Wysokość wieży kościoła z krzyżem wynosi ok. 53 m. 


Początków jego historii trzeba szukać pod koniec XIX wieku. Wtedy to katolicy mieszkańcy Ryjewa kupili dom na plebanię, gdzie zamieszkał pierwszy stały duszpasterz ks. Józef Romahn. Zgodę władz na budowę kościoła uzyskał 5 października 1907 r. 

— Budowa ruszyła w kwietniu w 1908 r. Prace postępowały bardzo szybko. Już 1 października 1909 r. okazałą świątynię, wzniesioną w stylu neogotyckim ku czci Świętej Rodziny, konsekrował biskup warmiński Augustyn Bludau — informuje obecny proboszcz parafii św. Rodziny ks. Dariusz Morawski. 


W 1910 r. zbudowano nową plebanię przy kościele i utworzono cmentarz po wschodniej stronie kościoła. Budowniczy kościoła ksiądz Józef Romahn został mianowany pierwszym proboszczem parafii w Ryjewie.
Kolejną ważną datą w historii kościoła jest 1934 r. Wtedy to biskup warmiński Maksymilian Kaller ustanowił w Ryjewie Sanktuarium Świętej Rodziny. 20 października 1987 r. biskup warmiński Edmund Piszcz potwierdził istnienie tegoż sanktuarium oraz polecił, aby odpust organizowano w Ryjewie w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia.

Uroczysta msza święta, suma odpustowa dla pielgrzymów, odprawiana jest na placu przed figurą Najświętszej Maryi Panny o godz. 13. Tego dnia ku ryjewskiemu sanktuarium pielgrzymują każdego roku całe rodziny.

— Do Ryjewa ściągają nie tylko miejscowi wierni, ale także pielgrzymi z pobliskich miast i miasteczek: z Kwidzyna, Mikołajek Pomorskich, Starego Targu, Sztumu, Czernina, także osadzeni z zakładu karnego w Kwidzynie — wylicza ks. Morawski.

Jeżeli chodzi o świątynie, to całe wyposażenie utrzymane jest w stylu neogotyckim: ołtarz główny z obrazem Świętej Rodziny, dwa ołtarze boczne – ku czci Najświętszej Maryi Panny oraz Świętego Wojciecha, chrzcielnica, dwa stałe konfesjonały, ambona, stacje drogi krzyżowej i 84 ławki. Na drewnianym chórze muzycznym usytuowane są 16 głosowe zabytkowe organy, zbudowane na początku XX w. przez zakład Vitalisa Stange z Braniewa.


Warto też wspomnieć o obrazach Jacka Zwolaka, żyjącego lokalnego artysty, które zostały umieszczone w świątyni. Jeden z nich to portret św. Jana Pawła II. 


Sanktuarium Świętej Rodziny 
w Ryjewie

ul. Grunwaldzka 40

82-420 RyjewoCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB