Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kadyny: cesarska wieś

Kadyny: cesarska wieś

Kadyny były ulubioną rezydencją rodziny cesarza Wilhelma II. Po cesarzu pozostało już tylko wspomnienie w postaci Cesarskiej Majówki, ale Kadyny nadal przyciągają turystów.

Czas prosperity dla Kadyn zaczął się w 1898 roku. Wtedy to Kadyny stały się własnością cesarza Wilhelma II, który zbudował we wsi swoją letnią rezydencję.

Sama wieś ma jednak znacznie starszą historię. W XIII wieku nad zalewem Wiślanym mieszkali pruscy Pomezanie. W okolicy dzisiejszych Kadyn mieli oni jedno ze swoich grodzisk. Krzyżacy gród spalili i założyli wieś Kadyny.

Dzisiaj Kadyny słyną ze stadniny koni. We wsi warto zobaczyć barokowy pałac, gdzie teraz mieści się hotel. Wokół budowli zachował się rozległy park przechodzący w Lasy Kadyńskie, graniczące z rezerwatem. W rezerwacie występują 200-letnie buki i pojedyncze stare dęby.

Przy drodze do Elbląga rośnie rząd dębów, wśród których znajduje się pomnik przyrody zwany Dębem Bażyńskiego. Dąb ten uznany jest za jeden z najstarszych dębów w Polsce. Ma 25 m wysokości i 10 m obwodu. Jego wiek szacuje się na ponad 700 lat.

Kadyny położone są nad Zalewem Wiślanym, około 23 km od Elbląga, na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i Rezerwatu Kadyński las. Miejscowość znajduje się na trasie Kolei Nadzalewowej ( kursy turystyczne tylko latem).

W Kadynach dbają o pamięć po Wilhelmie II. Można nie tylko dostać na pamiątkę miejscowy dukat, ale również zjeść przysmak cesarski, czyli bigos Wilhelma. Mieszkańcy organizują tez Cesarską Majówkę.

Cesarska Majówka 2010 w Kadynach:
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB