Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Poznaj Żuławy od strony kuchni

2016-01-19 11:31:00 (ost. akt: 2016-01-19 11:55:59)
Poznaj Żuławy od strony kuchni

Ta książka powstała z połączenia dwóch pasji: kulinarnej i regionalnej — przekonuje Artur Wasielewski, miłośnik Żuław i autor książki pt. "Kulinaria Żuławskie"

Książka "Kulinaria żuławskie" zachęca do poznania Żuław od strony kuchni. Receptury pochodzą bowiem z różnych okresów historii i pojawiają się np. we wspomnieniach dawnych mieszkańców tych terenów.

Albumowa publikacja zawiera prawie 100 przepisów na dania z mięsa, ryb, warzyw i owoców, zupy, potraw mącznych, wyrobów mlecznych, deserów i… piw żuławskich chłopów. Są ciekawostki o pochodzeniu poszczególnych specjałów i produktów Historyczne, sprawdzone receptury z Żuław mogą być inspiracją do przygotowania oryginalnych potraw z ryb i mięsa, zup czy dań jednogarnkowych.

Żuławy to kraina, którą odkrywam ciągle na nowo, zawsze w innym wymiarze. Najpierw jako dziecko odnalazłem tu świat ludzi mieszkających pod jednym dachem ze zwierzętami hodowlanymi (...) Potem odkryłem niezwykłą architekturę tej krainy, meble żuławskie, sztukę zawartą w zwykłych przedmiotach użytkowych. (...) Moim ostatnim odkryciem jest zapomniana dzisiaj kuchnia żuławska.
ze wstępu od autora

— W wyniku II wojny światowej w naszym regionie doszło do całkowitej wymiany ludności. Obecnie żyje tu już trzecie pokolenie powojennych osadników. Nowi ludzie przywieźli własne tradycje, także kulinarne i własne smaki. Książka ​"K​ulinaria żuławskie​" może być dobrą okazją, aby zastanowić się, ile w naszym codziennym jadłospisie jest z kuchni naszych rodziców i dziadków, które potrawy należy zapisać i przekazać dzieciom oraz wnukom, i czy warto coś zmienić - wprowadzić nowe potrawy lub produkty — mówi Artur Wasielewski, który jest technologiem żywności i pasjonatem historii Żuław. — Na pewno warto sięgać po to, co lokalne i możliwe do zdobycia np. na lokalnych targowiskach, po świeże warzywa i owoce, po miody, wędliny i mięsa ​od tutejszych producentów czy ​po ​ryby, bo zbiorników wodnych mamy pod dostatkiem. Warto również otworzyć się na ciekawe, oryginalne, a zapomniane smaki tradycyjnej żuławskiej kuchni.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy