Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Z wizytą w największym nadleśnictwie w Polsce

2016-03-13 17:15:55 (ost. akt: 2016-03-29 15:46:29)
W dolinie rzeki Grabianki koło Kadyn

W dolinie rzeki Grabianki koło Kadyn

Autor zdjęcia: Jan Piotrowski

Lasy Nadleśnictwa Elbląg, największego w Polsce, położone są na trzech niezwykle różniących się od siebie regionach przyrodniczych i geograficznych: Mierzei Wiślanej, Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej.


Mierzeja Wiślana jest wąskim pasem piaszczystego lądu biegnącym pomiędzy brzegiem Morza Bałtyckiego a wodami Zalewu Wiślanego. Jej szerokość waha się od 500 m przy granicy Państwa do 2 km w okolicach Kątów Rybackich. Obecną rzeźbę terenu z najwyższą stałą wydmą w Europie, ,,Wielbłądzi Garb" o wysokości 49,5 m.n.p.m., Mierzeja zawdzięcza porastającej ją roślinności leśnej.


Drugi region – Żuławy Wiślane – stanowi prastare dorzecze Wisły i Nogatu. Jest to teren o powierzchni nieomal idealnie płaskiej, z najniższym punktem w Polsce znajdującym się w Raczkach Elbląskich 1,80 m poniżej poziomu morza. Od 1996 r. leśnicy elbląscy zalesiając grunty popoligonowe dążą do odbudowy pierwotnie porastających Żuławy lasów. Największą atrakcją jest płytkie bagniste jezioro Drużno, przez które biegnie niezwykle malownicza trasa Kanału Elbląskiego.

Trzeci z regionów - Wzniesienia Elbląskie zwane Garbem Elbląskim – jak sama nazwa mówi, jest to wysoczyzna morenowa osiągająca w kulminacyjnym punkcie 197 m.n.p.m. (Maślana Góra). Cechą charakterystyczną są tu wąskie i głębokie erozyjne doliny rzeczne, które utrudniają leśnikom pracę, ale za to dostarczają turystom niepowtarzalnych przeżyć.

Nadleśnictwo Elbląg leży na terenie powiatów: elbląskiego ziemskiego, elbląskiego grodzkiego, braniewskiego, malborskiego i nowodworskiego.
Rozrzut lasów jest stosunkowy duży i wynosi ok. 50 km z północnego wschodu na południowy zachód (od Fromborka do Malborka) oraz około 55 km z północnego zachodu na południowy wschód (od Mikoszewa do Zalesia).
Terytorialny zasięg działania Nadleśnictwa Elbląg wynosi 186 394 ha i obejmuje 22 gminy i 219 obrębów ewidencyjnych.

Nadleśnictwo Elbląg

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ?ja #1963370 | 83.25.*.* 29 mar 2016 15:12

    Kanału elblasko-ostrodzkiego????Proszę się dołączyć jest tylko kanał elbląski.Jeszcze jedno,zalany to też kąty Rybackie czy Stegna,autor w ogóle nie ma pojęcie. Wstyd.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz