Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Niezwykła wieża z widokiem na Dolinę Stradanki i Zalew

2016-06-27 12:09:27 (ost. akt: 2016-06-27 12:27:00)
Niezwykła wieża z widokiem na Dolinę Stradanki i Zalew

Wieża w Nowince koło Tolkmicka ma trzy widokowe kondygnacje

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Z wybudowanej pod tolkmickiem wieży widokowej można podziwiać przepiękne widoki na rezerwat Doliny Stradanki oraz Zalew Wiślany.Rzeka Stradanka płynie przez najdziksze tereny Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Możemy tu podziwiać górski krajobraz: skarpy, jary i wąwozy, które tworzy rzeka. Rosną tutaj storczyki, a coraz częściej spotkać możemy także wilka oraz bielika. Teraz ten piękny zakątek Wysoczyzny Elbląskiej, a także panoramę Zalewu Wiślanego, można obserwować również z wieży widokowej, która powstała nieopodal Tolkmicka. Obiekt doczekał się oficjalnego otwarcia na początku maja i docierają już do niego pierwsi turyści. I są nim zachwyceni.
— To naprawdę imponująca budowla z piękną lokalizacją. Jest gustownie zaprojektowana, solidnie zbudowana i bezpieczna w użytkowaniu. Z trzech platform widokowych daje możliwość swobodnego podziwiania widoków Zalewu Wiślanego i Rezerwatu Przyrody Doliny Stradanki — mówi Sylwester M. Jarkiewicz, mieszkaniec Suchacza, który odwiedził wieżę jeszcze przed otwarciem.


Pomysłodawcą budowy obiektu jest tolkmiczanin Józef Zamojcin. Wieża stoi na należącym do niego terenie, na wzgórzu, ale korzystać z obiektu mogąi wszyscy turyści.

— Pieniądze na budowę pochodzą z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Obiekt ma swój regulamin korzystania, w którym znajdą się między innymi godziny, w których każdy chętny będzie mógł podziwiać z niego widoki. Na ostatniej kondygnacji wieży jest zamontowana luneta — mówi Zamojcin.

Jak najprościej z Elbląga dotrzeć do wieży w Nowince? Drogą nr 503 jedziemy do Tolkmicka. Potem kierujemy się na Wybudówkę i jedziemy prosto, aż do tablicy „Rezerwat Przyrody Dolina Stradanki”. Tu musimy skręcić w lewo i jechać około 300 metrów w kierunku stawów, a stamtąd wieżę już doskonale widać. Bez najmniejszego problemu dotrzemy tam również rowerem.

Przypomnijmy, że punkty i miejsca widokowe, z których możemy podziwiać panoramę Zalewu Wiślanego, są również w Łęczu, Suchaczu oraz Kadynach.
daw

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janos #2042640 | 213.241.*.* 8 sie 2016 14:15

    Czy w Tolkmicku jest drogowskaz na Wybudówkę?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ... #2022690 | 5.172.*.* 6 lip 2016 23:01

    Europejski Fundusz Rybacki????Czy ktoś może mi wytłumaczyć co to to ma wspólnego z rybami? Paranoja jakaś. Ciekawe cz w unii wiedzą na co tu idzie ich kasa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz