Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Muzeum Zamkowe w Malborku przejęło zamek w Sztumie

2018-01-14 16:10:37 (ost. akt: 2018-01-14 16:19:04)
Muzeum Zamkowe w Malborku przejęło zamek w Sztumie

Na zdjęciu: zamek w Malborku

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Zamek w Sztumie stał się oficjalnie oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku.

Oficjalnie przejęcie zamku w Sztumie przez Muzeum Zamkowe w Malborku odbyło się na początku 2018 r.
— Nieco ponad rok temu, podczas wizyty w Sztumie obiecałem, że zamek w Sztumie stanie się częścią Muzeum Zamkowego w Malborku. Chcę powiedzieć, że dotrzymałem słowa. Trochę to potrwało, ale się udało — mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. — To oznacza, że państwo przejmuje odpowiedzialność nad zamkiem i dalszym jego rozwojem jako muzeum.

Obiekt jest w dość złym stanie technicznym.
— Zanim wejdzie tam pierwszy zwiedzający, to konieczne jest wykonanie prac zabezpieczających na ternie zamku, badań i prac konserwatorskich — powiedział dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. — Nie ukrywam jednak, że jeszcze tego lata chciałbym udostępnić obiekt zwiedzającym, a przynajmniej tereny zamkowe.

Jak informuje Muzeum Zamkowe w Malborku, priorytetem jest również dokończenie prowadzonych wcześniej prac archeologicznych, przeprowadzenie badań geofizycznych i georadarowych pozwalających na zlokalizowanie wszystkich reliktów. Kolejny etap to wykonanie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia działalności muzealnej i edukacyjnej.

Zamek w Sztumie zbudowany został w stylu gotyckim przez zakon krzyżacki w latach 1326-1335, na planie wielokąta z dwiema wieżami, w miejscu staropruskiego grodu. Był siedzibą wójta krzyżackiego. W 1410 r. w rękach polskich. Po wojnie trzynastoletniej, w latach 1468-1772, był siedzibą polskich starostów. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, został częściowo rozebrany przez władze pruskie. W 1867 r. na piwnicach skrzydła południowego nadbudowano budynek sądu i więzienia.

Zachowały się dwa skrzydła przebudowane w XIX wieku, w północnym narożu kikut wieży więziennej, w narożu północno-zachodnim pozostałości wieży bramnej i mury obwodowe wysokości 8 metrów.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy