Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kanał Elbląski wciąż w remoncie, ale statki pływają

2014-04-25 16:07:03 (ost. akt: 2014-05-15 11:52:36)
Rejs promocyjny na statku "Ostróda" 24 kwietnia 2014 r.

Rejs promocyjny na statku "Ostróda" 24 kwietnia 2014 r.

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

26 kwietnia 2014 roku ruszył sezon żeglugowy na niektórych fragmentach Kanału Elbląskiego. Wciąż nieczynne będą główne odcinki szlaku Kanału Elbląskiego, za to powstały nowe trasy: z Ostródy do Starych Jabłonek i na Jezioraku.

Jak dowiedzieliśmy się od Michała Chmielewskiego z działu marketingu Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, zainteresowanie rejsami jest na razie niewielkie. Kanał Elbląski jest wciąż w remoncie, w tym sezonie – podobnie jak rok temu – nie będzie można popłynąć całą trasą z Ostródy do Elbląga. Generalny remont przechodzą wszystkie pochylnie, znajdujące się na trasie. Są to – licząc od strony Ostródy – Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny. Mimo to zarówno z Ostródy, jak i z Elbląga, a także – to nowość – z Iławy można będzie popłynąć w rejs pięknymi szlakami warmińsko-mazursko-żuławskich jezior i kanałów.

Dzięki otwarciu po remoncie śluz Ostróda i Mała Ruś można ponownie przepłynąć z Ostródy do Starych Jabłonek. Regularne rejsy na tej trasie odbywały się w latach 70. ubiegłego stulecia i cieszyły sie dużym powodzeniem. Pomysł ożywienia szlaku zrodził się w związku z zamknięciem na dwa lata głównego szlaku wiodącego z Ostródy do Elbląga. 18-kilometrowa trasa zwana Szlakiem Szeląga wiedzie przez Jezioro Drwęckie, Pauzeńskie, Szeląg Wielki i Szeląg Mały. Statki pokonują po drodze śluzy w Ostródzie i Małej Rusi. Rejs trwa ok. 2,5 godziny.

Zobacz pierwsze przejście przez śluzę Ostróda po remoncie:

Wspomniana nowość to rejs po Jezioraku – najdłuższym jeziorze w Polsce. Rejs trwa około 5 godzin, wiedzie trasą z Iławy do Siemian i Chmielówki i z powrotem. Po drodze można podziwiać liczne wyspy na Jezioraku, w tym największą śródlądową wyspę w Polsce – Wielką Żuławę.

Rodzinom z dziećmi z pewnością spodoba się rejs po Jeziorze Pauzeńskim, rozpoczynający się i kończący na przystani w samym centrum Ostródy. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci jest możliwość przyglądania się z bliska pracy kapitana statku, który ma swoje stanowisko w kabinie z przeszklonymi ścianami. Podczas wycieczki statek przepływa przez śluzę Ostróda oddaną do użytku w kwietniu 2014 roku po gruntownym remoncie. Tuż za śluzą wpływamy na Jezioro Pauzeńskie, obfitujące w urozmaicone zatoki i półwyspy. Zbiornik jest bardzo płytki, a jezioro objęte jest strefą ciszy. Do jeziora uchodzi rzeka Szelążnica, która wypływa z jednej z odnóg Kanału Elbląskiego, pomiędzy jeziorami Szeląg Wielki, a Pauzeńskim.

Tak jak w ubiegłym roku można będzie też popływać po Jeziorze Drwęckim, co jest atrakcją samą w sobie. Z pokładu statku można podziwiać piękną panoramę Ostródy, wyspę Orzechową, otoczenie mostu tzw. Żelaznego, za którym jezioro rozlewa się w długą na 10 kilometrów zatokę. Ten rejs trwa ok. godziny.

Przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej jest też w Elblągu, w samym sercu miasta, w pobliżu kościoła Św. Mikołaja na starówce. Stąd można popłynąć na jezioro Druzno, stanowiące unikatowy rezerwat przyrody. Po drodze podziwiamy malowniczą panoramę założonego w 1246 roku Elbląga. Nad jeziorem Druzno do IX wieku znajdowała się osada handlowa Wikingów, Truso. Był to ogromny jak na owe czasy, ważny targ rzemieślniczo-handlowy i portowy na szlaku łączącym Skandynawię oraz kraje nadbałtyckie z południem Europy i krajami arabskimi. Najnowsze badania dowodzą, że w IX-X wieku był to jeden z największych portów północnej Europy. Wiosną 1237 roku, w sąsiedztwie Truso, Krzyżacy pod dowództwem Hermanna von Balka wybudowali na wyspie u ujścia rzeki Elbląg niewielki drewniano-ziemny gródek. Fortyfikacja ta została prawdopodobnie zniszczona przez plemiona pruskich Pogezanów, Krzyżacy po roku 1240 przenieśli się w miejsce dzisiejszego Starego Miasta.

Także z Elbląga możemy wyruszyć na Szlak Jagiellonów do Malborka i z powrotem. Ten rejs trwa ok. 5 godzin, trasa przebiega rzeką Elbląg, Kanałem Jagiellońskim oraz rzeką Nogat. Wycieczkę można rozpocząć w obu punktach końcowych trasy, a więc zarówno w Elblągu, jak w Malborku. Po drodze podziwiamy najstarszy na ziemiach polskich kanał żeglugowy, łączący rzekę Elbląg z Nogatem, wybudowany w roku 1483, o długości 5,7 kilometra, przepływamy Śluzą Michałowo i Śluzą Rakowiec. Z pokładu statku podziwamy imponujący zamek w Malborku. To najważniejsza budowla należąca do Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Europie, nigdy nie została przez nikogo zdobyta. Zamek od 1997 r. jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, natomiast w 2007 r. w plebiscycie Rzeczpospolitej została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.zegluga.com.pl

Biura Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej:
* w Ostródzie
ul. Mickiewicza 9a
14-100 Ostróda
+48 89 646 38 71
infolinia 801 350 900
W lipcu i sierpniu biuro czynne jest codziennie w godzinach 8:00 – 18:00, w pozostałych miesiącach codziennie od 8:00 do 16:00, w soboty i niedziele od 8:00 do 18:00
info@zegluga.com.pl
rezerwacje@zegluga.com.pl

* w Elblągu
ul. Wodna 1b
82-300 Elbląg
+48 55 232 43 07
infolinia 801 350 900
Biuro czynne codziennie w godzinach 8:00 – 16:00
elblag@zegluga.com.pl
info@zegluga.com.pl
rezerwacje@zegluga.com.pl

Opr. Adam Bartnikowski
Zdjęcia wykonaliśmy podczas promocyjnego rejsu z Ostródy na Jezioro Pauzeńskie przez gruntownie odremontowaną śluzę Ostróda.

Na mapie oznaczyliśmy przystań Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej w Ostródzie.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak Kanału Elbląskiego

  Kanał Elbląski, błędnie nazywany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko-Elbląskim, jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Druzno, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym,...

 • Drużno

  Jezioro Drużno

 • Puzy

  Jezioro Puzy

  Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, urozmaiconej zatokami i półwyspami. Otoczenie jeziora stanowią lasy, nieużytki, pastwiska...

Przewodniki lokalne

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB