Twórca Kanału Elbląskiego w wyobraźni artystów

2014-06-22 12:45:15 (ost. akt: 2014-06-24 10:13:36)
Na tle zwycięskiego portretu jego twórca Adam Chmielewski (z lewej) i gratulujący mu Stanisław Otremba z Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Na tle zwycięskiego portretu jego twórca Adam Chmielewski (z lewej) i gratulujący mu Stanisław Otremba z Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Autor zdjęcia: Adam Bartnikowski

Jak wyglądał Georg Jacob Steenke, twórca unikalnego w skali światowej Kanału Elbląskiego? Nie zachował się żaden portret słynnego pruskiego inżyniera, ale od czego wyobraźnia artystów?

Własnie rozstrzygnięto konkurs na wizerunek Georga Jacoba Steenke, ogłoszony orzez Stowatzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula. Zwycięzcą został Adam Chmielewski z Ostródy. W nagrodę otrzymał voucher na tygodniowy czarter jachtu klasy Tjonger, ufundowany przez firmę Kuchnle Tours (do wykorzystania w tym lub w przyszłym roku).

Wyniki konkursu ogłoszono w sobotę 21 czerwca, z Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu. Wernisaż wystawy był jednym z elementów Dni Elbląga, odbywających się w 777-lecie miasta.
Ten oryginalny konkurs wymyślił Sławomir Dylewski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego.
- Nie zachował się żaden portret Georga Jacoba Steenke ani nawet szkic portretu czy fotografia – mówi Sławomir Dylewski. - Znany jest tylko portret jego ojca Johanna Friedricha Steenke. Liczyliśmy na wyobraźnię i kreatywność artystów.

Chęć udziału w konkursie zgłosiło początkowo 15 osób, potwierdziło formalnie 11 artystów, ostatecznie nadesłano 7 prac. W sobotę 21 czerwca w stylowych wnętrzach Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu ogłoszono wyniki konkursu oraz odbył się wernisaż wystawy nadesłanych prac.

Jury konkursu najwyżej oceniło pracę Adama Chmielewskiego, młodego artysty z Ostródy, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pan Adam otrzymał w nagrodę voucher na tygodniowy czarter jachtu klasy Tjonger, ufundowany przez firmę Kuchnle Tours. Może popłynąć w rejs w tym lub przyszłym roku.

Drugie miejsce zajęła praca Jagody Szymańskiej z Poznania, która w nagrodę otrzymała kupon na weekendowy pobyt dla dwóch osób w komfortowym Hotelu Anders w Starych Jabłonkach.

Na obrazie Joanny Dłużniewskiej z Annowa k. Świętej Lipki (powiat kętrzyński) Steenke ma twarz partnera artystki. Jej pracy przyznano wyróżnienie, a autorka otrzymała w nagrodę kupon na dowolny rejs statkami Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej dla 2 osób.
Wyróżniono także pracę Pauliny Taranek, autorka także dostała kupon na rejs statkami Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.

Autorami pozostałych prac są: Tomasz Jagiełło, Agata Topolewska (jej praca zdobyła duże uznanie publiczności, obecnie wystawę jej obrazów można obejrzeć w Iławskim Centrum Kultury), oraz Rozalia Nowak, która wzorowała się na fotografii swojego dziadka. Wszyscy uczestnicy otrzymali kupony na zakupy w internetowym Sklepie Plastycznym oraz pamiątkowe palety malarskie. Na paletach wygrawerowano laserowo nazwiska uczestników oraz nazwy i logotypy organizatorów, sponsorów i patrona medialnego konkursu, którym była Gazeta Olsztyńska.

Prace można oglądać do końca czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Warszawskiej 51 w Elblągu. W lipcu wystawa będzie prezentowana w Iławie, w sierpniu w Ostródzie, zaś we wrześniu – w Łodzi.
Zwycięska praca ozdobi nową Izbę Historii Kanału Elbląskiego przy pochylni Buczyniec.
Adam Bartnikowski

Zobacz wszystkie prace:

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak Kanału Elbląskiego

  Kanał Elbląski, błędnie nazywany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko-Elbląskim, jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Druzno, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rozalia Nowak #1423347 | 62.21.*.* 23 cze 2014 08:33

  Pan fotograf na wystawie robił zdjęcia obrazów.......już nie chodzi o sztukę, ale jak można takie mieć spojrzenie i wykrzywiać prostokąt?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Marian #1423284 | 83.22.*.* 23 cze 2014 00:00

   A co to Niemcy ten kanał zbudowali? W Polsce?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Polecamy