Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Złota Wyspa. Gdzie rzeka Elbląg uchodzi do Zalewu

2014-12-12 12:27:08 (ost. akt: 2014-12-12 12:54:39)
Złota Wyspa. Gdzie rzeka Elbląg uchodzi do Zalewu

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Złota Wyspa jest wciąż kształtującym się i wydłużającym wąskim półwyspem wcinający się w akwen Zalewu Wiślanego. To doskonałe miejsce do obserwacji ekosystemu rezerwatu przyrody „Zatoka Elbląska”. Raj szczególnie dla miłośników ptaków. Powierzchnia rezerwatu obejmuje wody Zatoki Elbląskiej oraz południową część „Złotej Wyspy”.

Półwysep to to doskonały cel wycieczek rowerowych i pieszych - z elbląskiej starówki mamy do przejechania około 13 km. Trzeba udać się do Nowakowa, a następnie dalej i przed zakrętem w stronę Kępy Rybackiej pojechać prosto. Asfaltowa droga zamieni się w betonowe płyty. Na końcu, by dostać się na Złotą Wyspę, musimy jeszcze pokonać drewniany mostek. Piechurzy mogą wybrać się do Nowakowa autobusem komunikacji miejskiej (nr 11) - do przejścia pozostaje wtedy tylko około 5 kilometrów.

Jeszcze w latach dwudziestych XX wieku na dostępnych mapach „Złota Wyspa”, najbardziej na północ wysunięta część Wyspy Nowakowskiej, nie była uwidoczniona. Półwysep wciąż się tworzy, jest ostatnim (nam znanym) etapem tworzenia się Żuław Wiślanych.

Zatoka Elbląska jest najbardziej wysuniętą na południe częścią Zalewu Wiślanego. Rezerwat, jako część Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, został utworzony w 1991 roku w celu zachowania bogatej i zróżnicowanej fauny ptaków wodno-błotnych oraz ich siedlisk. Cały akwen zatoki jest bardzo płytki, ma do 1m głębokości. Tylko w części, gdzie łączy się z otwartymi wodami Zalewu Wiślanego, zwiększa się do około 2 m. Na dnie zatoki zalegają osady o grubości około 6 - 8 m.

Szuwary, zarośla łozowe i olchowe są doskonałym schronieniem i bezpiecznym miejscem lęgowym dla ptactwa błotnego i wodnego. Położenie zatoki w strefie przymorskiej powoduje, iż jest to również teren odpoczynku dla ptaków w czasie ich sezonowych wędrówek. Na terenie rezerwatu zaobserwowano występowanie 222 gatunków ptaków z czego 113 to gatunki chronione. 86 gatunków to ptaki gniazdujące na terenie rezerwatu.

Spotkać tu można wszystkie krajowe gatunki mew i kaczek (łącznie z hełmiatką), rybitwy rzeczne i czarne, kormorana, czaplę siwą, błotniaka stawowego i bielika, a w okresie wędrówki niemal wszystkie gatunki siewkowców. W trzcinach, oprócz gatunków pospolitych obserwować można remizy i wąsatki. Zalew Wiślany (w tym również Zatoka Elbląska) uznany został ostoją ptaków o randze międzynarodowej.

W wodach Zatoki Elbląskiej stwierdzono występowanie 24 gatunków ryb, wśród których pojawiają się między innymi: leszcz, jazgarz, sandacz, węgorz, okoń i płoć. Badania prowadzone w rezerwacie i jego otulinie wykazały występowanie licznych populacji żab: jeziorkowej, śmieszki i wodnej. Żyją tutaj także inne gatunki płazów, a także gady: jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna i padalec.

W czasie wędrówki po półwyspie możemy także spotkać wiele ssaków ssaków. Większość występuje tu stale: sarna, dzik, wydra, jenot, norka amerykańska, lis i wiele innych, a niektóre - jak łoś - pojawiają się jedynie sporadycznie. Wśród nich niektóre gatunki objęte są ochroną. Są to między innymi: nietoperze (mroczek późny i gacek brunatny), jeże, wydry, gronostaje i łasice.

Opr. na podstawie materiałów Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, Natura 2000 i prac Jolanty Marcinkowskiej


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB