Grodzisko Łęcze. Warownia sprzed 2,5 tysiąca lat

2015-03-15 10:05:46 (ost. akt: 2015-03-15 12:42:42)
Grodzisko Łęcze. Warownia sprzed 2,5 tysiąca lat

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Są takie miejsca, do których chętnie się wraca. Jednym z takich punktów na Wysoczyźnie Elbląskiej jest Grodzisko Łęcze, zamieszkałe już 400 lat p.n.e., na wzgórzu o wysokości 115 m n.p.m.


Grodzisko położone jest na wzgórzu pomiędzy dwoma głębokimi jarami. Miało szczególny charakter obronny, bo wzgórze miało dość strome ściany, a sam szczyt otoczony był wałem drewniano-ziemnym. Dzisiaj teren porastają wysokie lasy, ale kiedyś miejsce to zapewniało obrońcom doskonały widok nie tylko w stronę Zalewu Wiślanego. Warunki do organizacji obrony były w tym miejscu znakomite.

Historyczny klimat sprawia, że grodzisko jest celem wycieczek nie tylko elblążan. Świadczą o tym notatki podróżników z całego kraju zapisywane w blogach i relacjach. W samym sercu grodziska znajduje się pamiątkowy obelisk poświęcony postaci prof. Roberta Dorra (1835-1919), wybitnego historyka i prekursora elbląskiej archeologii starożytnej.

Ustanowiony został przez ówczesnych miłośników historii i turystki w 1935 roku w setną rocznicę jego urodzin. Dotrzeć do tego miejsca jest stosunkowo łatwo, najlepiej korzystając ze ścieżek czerwonego szlaku. Trasa jest bardzo ciekawa. Po drodze można podziwiać głębokie jary z licznymi strumieniami oraz wzgórza. Te ostatnie są teraz dobrze widoczne. Dają wgląd w rzeźbę terenu ukształtowanego przez lodowiec kilkaset tysięcy lat temu. Ilustracją dla tego terenu niech będzie fragment mapy hipsograficznej (dostępny w galerii zdjęć) pokazujący teren bez drzew, krzaków i poszycia.

Kamień Roberta Dorra posadowiony jest w północnej części grodziska. Nosi słabo już widoczną inskrypcją wykutą w kamieniu. Obok, do drzew przybita jest tablica informacyjna PTTK. Jest już tak sfatygowana, że trudno jest odczytać jej treść. Może elbląski oddział PTTK dokona jej renowacji? Sam czerwony szlak oznaczony oznaczony jest wzorowo, ale tablica Grodziska Łęcze już raczej nie.

W latach 1958-1959 badania archeologiczne przeprowadził tutaj zespół badawczy Uniwersytetu Warszawskiego. Odkryto m.in.duże ilości ceramiki (w tym fragmenty dużych naczyń o charakterze zasobowym), trzydzieści dwie bryłki bursztynu, gruszkowaty wisiorek brązowy, fragment szpili żelaznej, dwa gładziki kamienne oraz liczne kości rybie.

Przy grodzisku Stowarzyszenie Suchacz Taka Wieś umieściła skarb geocachingowy (jeden z pięciu w okolicach Tolkmicka i Suchacza). Ukryto go w pobliżu grodziska, w taki sposób aby wymusić obejrzenie jednego z ciekawszych miejsc Wysoczyzny Elbląskiej.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jan #3024104 | 178.235.*.* 20 gru 2020 20:16

  20 grudnia 2020-stan szlaku jeszcze gorszy, tablica na grodzisku nieczytelna. Fatalnie...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czerwony SZLAK mnie trafi #2296159 | 195.136.*.* 27 lip 2017 10:41

  artykuł ogólnikowy dość ciejawy tyle że ktoś z was chyba nie poruszał się tym zajebiście oznaczonym zpierdylonym czerwonym szlakiem .chyba sam kopernik ostatni raz go oznaczał .słyszałem o biegach na orientacje ale o szlakach niekoniecznie .mógł by ruszyć ktoś z yego pttk swom zasiedziałą du....3 i odświeżyć go mogę dać na biało czerwoną farbę jesli macie puchy w kasie bo drzew nie brakuje z tego co widziałem i od dąbrowy postarac się do chociaż tolkmickapoznaczyć co 50 m. by przyjemniej można by było podziwiać starą lanzanię i cudowną warmiję.chyba że szyszka ma wyciąć wszystkie drzewka to wtedy zwracam honor .pozdrawiam i polecam się wrazie co.malarzu nie zawiedz

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. "lekka" #1690132 | 46.230.*.* 15 mar 2015 12:24

  przesada z tym uksztaltowaniem terenu przez lodowiec wiele milionow lat temu...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy