Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wąskotorówką po Żuławach i Mierzei Wiślanej

2015-08-13 14:34:08 (ost. akt: 2015-08-13 14:40:49)
Wąskotorówką po Żuławach i Mierzei Wiślanej

Autor zdjęcia: Archiwum DE

Jazda samochodem nigdy nie dorówna wycieczce kolejką wąskotorową. Z Nowego Dworu Gdańskiego można nią dojechać do Stegny, a dalej do Sztutowa lub do Mikoszewa. Przejażdżka urokliwymi wagonikami w stylu retro gwarantuje niezapomniane wrażenia z wakacji.

Na podmokłym terenie nie dało się ułożyć torów o normalnym rozstawie, powstała więc kolej wąskotorowa. Dziś możemy tylko się z tego cieszyć, bo podróż takim środkiem transportu jest wspaniałą przygodą. Podczas takiej przejażdżki natrafimy na zabytkowe stacje, a nawet na obrotowy most kolejowy na rzece Szkarpawie, zbudowany w 1905 roku. Wyprawa kolejką to idealna okazja do fotografowania przyrody oraz podziwiania krajobrazu Żuław.

Sieć Żuławskiej Kolei Dojazdowej, zwanej popularnie „waskotorówką” obecnie liczy 32 km na trasach Nowy Dwór Gdański – Stegna oraz Sztutowo – Prawy Brzeg Wisły. Obie linie spotykają się w Stegnie.

Kolejki kursują w 2015 roku codziennie od 27 czerwca do 30 sierpnia na trasach Nowy Dwór Gdański  – Stegna Gdańska oraz Prawy Brzeg Wisły – Sztutowo. „Pociąg na plażę” wyrusza o 8:30 z Nowego Dworu Gdańskiego i jedzie do Prawego Brzegu Wisły w Mikoszewie. Następnie już jako JANTAR EXPRESS kursuje wg cyklicznego równoodstępowego rozkładu jazdy (równe godziny odjazdów przez cały dzień z wszystkich przystanków!) na trasie Prawy Brzeg Wisły – Jantar – Stegna – Sztutowo wykonując w sumie 6 kursów w obie strony. Ostatni pociąg w ciągu dnia odjeżdża z Jantaru o godz. 18:50 do Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie przyjeżdża o godz. 20:05.
Bilety na przejazdy pociągami Żuławskiej Kolei Dojazdowej można nabyć bezpośrednio w pociągu u konduktora lub kierownika pociągu oraz za pośrednictwem telefonu komórkowego w aplikacji moBILET. Ceny biletów honorują wszystkie ulgi ustawowe, w tym najpopularniejsze: dla nauczycieli (33%), dzieci i uczniów (37%), studentów (51%). Bilety ulgowe mogą również kupić posiadacze Karty Dużej Rodziny (zniżka 37%). Dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie pod nadzorem opiekuna.

Stacje:
Nowy Dwór Gd.- Cyganek- Tujsk- Rybina- Stegna- Stegna PKS- Stegna Morska- Sztutowo Muzeum- Sztutowo oraz Junoszyno- Jantar Młyn- Jantar Port- Jantar- Jantar Leśniczówka- Mikoszewo-Mikoszewo Ujście Wisły.

Więcej o kolejce wąskotorowej: na oficjalnej stronie kolei Żuławskiej


Z historii kolei wąskotorowej na Żuławach
Początki kolei wąskotorowej na Żuławach związane są z przemysłem cukrowniczym. Cukrownie borykały się bowiem z problemem transportu buraków na urodzajnym, lecz podmokłym terenie położonym często poniżej poziomu morza. W niewielkim stopniu sytuację poprawiała uruchomiona w 1886 roku normalnotorowa linia Szymankowo – Nowy Staw – Nowy Dwór Gdański. Pierwszy odcinek kolei wąskotorowej na Żuławach liczył 4,5 km i powstał prawdopodobnie około 1886 roku.

W progu wybuchu II wojny światowej sieć kolejki, łącznie z prywatnymi bocznicami liczyła 335,80 km linii, 96 mostów i przepustów, warsztaty główne w Nowym Dworze Gdańskim i pomocnicze w Lisewie, Gdańsku i Malborku, 31 parowozów, 40 wagonów osobowych, 12 wagonów bagażowych i 1011 towarowych oraz 222 pracowników. Na jesieni 1944 roku Niemcy, z myślą o obronie przeciwdesantowej Mierzei Wiślanej, zbudowali pośpiesznie odcinek Sztutowo – Alttief koło Piławy (dziś Bałtijsk). Został on na odcinku Sztutowo – Krynica Morska uruchomiony przez PKP po wojnie, niestety na krótko, gdyż już kilka lat później zapadła decyzja o jego likwidacji.

Przywracaniem kolejki do życia po II wojnie światowej zajął się Zarząd Gdańskich Kolei Wąskotorowych utworzony w Nowym Stawie przez DOKP w Gdańsku. Sukcesywnie oddawano kolejne odcinki do ruchu, na przykład 1 lipca 1947 uruchomiono odcinek Gdańsk Wąskotorowy – Lewy Brzeg Wisły. Ciekawostką okresu odbudowy było przejściowe przebudowanie odcinka Nowy Staw – Nowy Dwór Gdański z 1435 mm na 750 mm. W 1948 długość czynnych torów na Gdańskich Kolejach Wąskotorowych wynosiła 197 km, a trzy lata później już 295 kilometrów.

Pod koniec lat 50-tych kolejka zaczęła przechodzić kryzys. Rozwijał się szybszy i tańszy transport drogowy, a przewozy kolejką stopniowo malały.
8 września 1996 r.całkowicie wstrzymano przewozy pasażerskie na ostatnim czynnym odcinku Gdańskich Kolei Dojazdowych: Nowy Dwór Gdański – Stegna i Prawy Brzeg Wisły – Stegna – Sztutowo, a jesienią tego roku również przewozy towarowe dla cukrowni w Nowym Stawie. Część taboru wywieziono dla innych kolei wąskotorowych, resztę, jak na przykład obrotnicę w Nowym Dworze Gdańskim, pocięto na złom na miejscu. Brak dozoru spowodował też niekontrolowaną i masową grabież majątku. W roku 1999 nastąpiła oficjalna likwidacja Gdańskich Kolei Dojazdowych.

We wrześniu 2000 roku Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych (PTMKŻ) wspólnie ze starostwem powiatowym w Nowym Dworze oraz gminami Stegna i Sztutowo podjęło starania reaktywacji działalności kolei wąskotorowej na Żuławach. Odbudowana kolej otrzymała nazwę Żuławska Kolej Dojazdowa.
Rok później starostwo przekazało PTMKŻ w bezpłatne użytkowanie część, a w 2003 całość dzierżawionej od PKP linii kolejowej oraz tabor będący jego własnością, pozyskany od PKP z likwidowanych kolei wąskotorowych. Wspólnym wysiłkiem członków i sympatyków PTMKŻ z całej Polski w połączeniu z finansową pomocą samorządów udało się odbudować bazę kolei w Nowym Dworze Gdańskim, uzupełnić braki na szlakach spowodowane kradzieżami oraz wyremontować pozyskany tabor.
Ukoronowaniem tych starań stał się pierwszy po 6 latach przejazd pociągu, zorganizowany 15 sierpnia 2002 roku. Spotkał się on z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Żuław i turystów. Rok później, 21 czerwca 2003 roku, uruchomiono planowe połączenia z Nowego Dworu do Prawego Brzegu Wisły i Sztutowa.
źródło: Oficjalna strona kolei Żuławskiej


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB