Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Prawdziwy raj dla miłośników ptaków. Czatownia na Zatoce Elbląskiej

2015-09-20 11:24:54 (ost. akt: 2015-09-24 20:22:58)
Prawdziwy raj dla miłośników ptaków. Czatownia na Zatoce Elbląskiej

Autor zdjęcia: Remigiusz Korwiel

Park krajobrazowy „Wysoczyzna Elbląska” może się pochwalić nie lada atrakcją dla turystów, w szczególności dla miłośników ptaków. W ornitologicznym rezerwacie przyrody „Zatoka Elbląska" powstała ścieżka edukacyjną „Ptasi Raj” z wyjściem na rezerwat „Zatoka Elbląska".


Taras, który został wybudowany naprzeciwko wjazdu do Dom Pomocy Społecznej w Rangórach z drogi wojewódzkiej 503 pozwala nam na rozkoszowanie się rozległym widokiem na niemal całą Zatokę Elbląską. Do tarasu dochodzimy ścieżką edukacyjną, która prowadzi w kierunku rezerwatu po wale ziemnym rzeczki Jeżówki, zaś trasę przez trzcinowisko pokonujemy po drewnianym pomoście długości ok. 50 metrów.

Taras widokowy oraz pomost łączący z lądem posadowione zostały na solidnych drewnianych palach, wbitych w grząskie podłoże na głębokość ok. 7 metrów. Ciekawostką konstrukcyjną jest to, iż pale i belki konstrukcyjne nie są zabezpieczone żadnymi chemicznymi środkami konserwującymi. Według projektantów długowieczność ma im zapewnić żywica, którą są naturalnie nasycone.

Park Krajobrazowy Wysoczyna Elbląska był inwestorem przedsięwzięcia, zaś prace finansowane były w ramach projektu pn. "Ochrona cennych zasobów przyrodniczych na terenie parków krajobrazowych Pomorza, Kujaw, Warmii i Mazur przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów". Koszt całej inwestycji to kwota 2 808 561 zł, z czego UE zapłaciła 2 387 276, 85 zł.

Taras widokowy jest obecnie wspaniałą alternatywą do spalonej, niestety, wieży widokowej nad jeziorem Drużno. Obserwatorzy ptaków, nie tylko ornitolodzy, ale także wszyscy miłośnicy naszej żuławskiej przyrody, mają od tej pory, nowe stanowisko obserwacyjne, które zapewnia im przyrodnicze aspiracje w miejscu do tego przeznaczonym. Cała ścieżka edukacyjna, została dodatkowo, wyposażona w sześć tablic informacyjnych, które opisują podstawowe środowiska przyrodnicze w obrębie rezerwatu „Zatoka Elbląska”.
oprac. na podstawie informacji PTTK


------------


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. polak maly #1821784 | 2.28.*.* 24 wrz 2015 20:15

    Rzeka się po prostu nazywa Jeżówka, więc cudzysłów to błąd ortograficzny, panie redaktorze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz