Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Sanktuarium bł. Doroty w Mątowach Wielkich

2015-11-02 18:15:11 (ost. akt: 2015-11-02 18:18:46)
Sanktuarium bł. Doroty w Mątowach Wielkich

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Błogosławiona Dorota, urodzona w Mątowach Wielkich koło Malborka, średniowieczna polska stygmatyczka, jest patronką między innymi niewiast, małżeństw w potrzebie, a także diecezji elbląskiej.


Gotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Mątowach Wielkich koło Malborka został wybudowany około 1340 roku. Ceglany, pierwotnie był trzynawowy, obecnie dwunawowy. Trzecia nawa została zniszczona w czasie powodzi i nigdy jej nie odbudowano. To właśnie tutaj mieści się Sanktuarium Błogosławionej Doroty, średniowiecznej polskiej stygmatyczki, która na świat przyszła w Mątowach Wielkich 25 stycznia 1347 r. i od dzieciństwa bardzo dużo czasu poświęcała modlitwie.

Kościół w Mątowach Wielkich został założony na planie prostokąta. Nad głównym wejściem do świątyni znajduje się wieża zwieńczona hełmem, pokrytym drewnianym gontem, która została odbudowana w 1741 r.

Wewnątrz świątyni zachował się barokowy, drewniany ołtarz główny z 1723 r. oraz dwa ołtarze boczne. Wszystkie posiadają bogatą dekorację rzeźbiarską.
Najstarszym zabytkiem w mątowskim kościele jest rzeźba Matki Bożej Tronującej. W świątyni zachowały się wybitne gotyckie zabytki: figura Chrystusa Frasobliwego i Pieta z pierwszej połowy XV wieku. Barokowe utensylia to: ołtarz, ambona, feretrony, ławy i konfesjonały. W świątyni zachowała się także chrzcielnica, w której chrzest przyjęła błogosławiona.

Bogactwem ornamentu akantowego wyróżnia się zwłaszcza ołtarz boczny, z tondem prezentującym: św. Agnieszkę Męczennicę, a w górnej kondygnacji św. Dorotę z Mątów Wielkich, której serce przebiły trzy strzały Bożej Miłości. Uwagę zwraca także tabernakulum z czternastowiecznymi drzwiczkami.
Błogosławiona Dorota jest patronką m.in. Pomorza, Diecezji Elbląskiej, niewiast oraz „małżeństw w potrzebie”. Świadectwa kultu Błogosławionej Doroty to feretron z wizerunkiem komunii świętej Doroty, obraz na ołtarzu bocznym, który przypomina wydarzenia „przemiany serca”.

Sanktuarium Błogosławionej Doroty

Mątowy Wielkie 74, 82-213 Miłoradz

tel. 55 232 39 23; 699 643 773
strona internetowa: www.dompielgrzymadoroty.pl

Dom Pielgrzyma

Od 2012 r. przy kościele św. Piotra i Pawła w Mątowach Wielkich otwarty jest Dom Pielgrzyma. Obiekt, w którym mieściła się nieużywana plebania, został dostosowany do potrzeb pielgrzymów dzięki unijnym funduszom. Podczas otwarcia poświęcił go biskup elbląski Jan Styrna. Dom może pomieścić do 35 osób. Kontakt telefoniczny 699-643-773.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB