Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Sanktuarium Krzyża Świętego – katedra św. Mikołaja w Elblągu

 [zdjęcia]

2016-01-08 16:02:35 (ost. akt: 2016-01-08 11:19:20)
Sanktuarium Krzyża Świętego – katedra św. Mikołaja w Elblągu

 [zdjęcia]

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

25 marca 2000 roku, decyzją ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego, zostało ustanowione Sanktuarium Krzyża Świętego w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Uroczystość miała miejsce w Dzień Zwiastowania Pańskiego Najświętszej Maryi Panny, a zarazem w dniu ósmej rocznicy powstania diecezji elbląskiej.Historia relikwii Krzyża Świętego sięga połowy XIII wieku, kiedy to zostały one przywiezione do elbląskiego zamku krzyżackiego. Od tej pory były czczone w kaplicy zamkowej. Na krótko przed 1400 r. Krzyżacy ufundowali relikwiarz, ozdobiony drogimi kamieniami i perłami.

Relikwie Krzyża Świętego znajdowały się w krzyżackim kościele zamkowym do roku 1454, kiedy to elblążanie poddali swoje miasto polskiemu władcy, Kazimierzowi Jagiellończykowi. Aby nie dopuścić do powrotu Krzyżaków zburzono wtedy zamek, a relikwie przeniesiono do kościoła św. Mikołaja.


Relikwiarz Krzyża Świętego uległ uszkodzeniu podczas pożaru świątyni w 1777 r. oraz podczas walk o Elbląg, 2 lutego 1945 roku. To wtedy katedra prawie doszczętnie spłonęła. Dopiero w 1973 r., na prośbę parafian, dokonano rekonstrukcji i konserwacji relikwiarza. Od tego czasu, w każdy piątek miesiąca o godz. 17, relikwie odbierają cześć w katedrze: odprawiana jest Droga Krzyżowa i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Zaś każdego 14 września w katedrze przypada odpust Podwyższenia Krzyża Św.


Na co dzień relikwiarz Krzyża Świętego znajduje się w pięknej, gotyckiej niszy po prawej stronie ołtarza głównego katedry. Warto też wspomnieć, że elbląska parafia katedralna posiada również relikwie św. Mikołaja, przywiezione tu z sanktuarium św. Mikołaja w Bari we Włoszech.


Relikwiarz Krzyża Świętego to tylko jeden z elementów bogatego wyposażenia elbląskiej świątyni. Sama katedra św. Mikołaja przyciąga uwagę wiernych i turystów już z daleka, a to dzięki 97-metrowej wieży, która w ubiegłym roku została gruntownie zrekonstruowana, dzięki czemu możliwe jest wejście na jej taras i podziwianie panoramy miasta z wysokości prawie 70 metrów. Przez lata szczęśliwie udawało się uratować wiele z gotyckiego wyposażenia kościoła. Do dziś w niszach bocznych można oglądać chrzcielnicę odlaną z brązu figurę św. Mikołaja z około 1400 roku, Grupę Ukrzyżowania z ponad 4-metrową figurą Chrystusa, czy monument nagrobny - Epitafium burmistrza Elbląga Bodekera z ok. 1595 roku.

To, co katedra ma najpiękniejszego, to szereg ołtarzy w nawach bocznych świątyni: Matki Boskiej Szafkowej, cechu słodowników z XVI wieku i ołtarz czeladników szewskich z 1520 roku.


as

https://m.wm.pl/2016/01/orig/katedra-widok-od-frontu-286213.jpg

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. inoc #1904925 | 178.183.*.* 12 sty 2016 17:36

    tak się zastanawia,..Co za idiota wymyslił że Morąg to Zuławy...Chba chodzilo mu o to by ten regio mocno powiększ.c...nieuk

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz