Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

To jedyny kościół greckokatolicki na Wielkich Żuławach

2016-02-08 15:46:33 (ost. akt: 2016-02-08 15:57:04)
To jedyny kościół greckokatolicki na Wielkich Żuławach

Autor zdjęcia: Aleksandra Szymańska

Historia parafii greckokatolickiej św. Mikołaja w Cyganku koło Żelichowa sięga jeszcze XIV wieku. Sam kościół służył już jako świątynia rzymsko-katolicka, ale ma też epizod luterański. Po II wojnie światowej został przekazany grekokatolikom. Obecnie kościół jest remontowany.


Historia wsi Tiegenhagen, dzisiejszego Cyganka, to fascynująca historia ludzi zmagających się przez kilkanaście pokoleń z żywiołem, osuszających stale zalewane ziemie i wydzierających wodzie kilkanaście kilometrów kwadratowych ziemi rocznie. Zaś historia parafii greckokatolickiej św. Mikołaja sięga jeszcze XIV wieku.

— Kościół służył przede wszystkim jako świątynia rzymsko-katolicka, ale ma też epizod luterański. Po II wojnie światowej został przekazany grekokatolikom. Obecnie kościół jest remontowany. W 2015 r. parafianie zafundowali wymianę wszystkich instalacji — mówi ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii.

W kościele zachowało się unikatowe, oryginalne wyposażenie, pochodzące w większości z XVII-XVIII wieku. Na szczególną uwagę zasługuje przepiękny ikonostas, ołtarze boczne oraz deskowany, polichromowany i ozdobiony figurami sufit. Co ciekawe, kościół stanowi obecnie jedyne miejsce kultu wyznania greckokatolickiego na terenie Wielkich Żuław, będąc jednocześnie ważnym ośrodkiem integrującym społeczność pochodzenia ukraińskiego, przesiedloną na te tereny w ramach akcji „Wisła” po 1945 r.
AS

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marta #1929541 | 11 lut 2016 10:15

    Cerkiew, nie kościół.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)