Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Niezwykła wieża z widokiem na Dolinę Stradanki i Zalew

2016-06-27 12:09:27 (ost. akt: 2016-06-27 12:27:00)
Niezwykła wieża z widokiem na Dolinę Stradanki i Zalew

Wieża w Nowince koło Tolkmicka ma trzy widokowe kondygnacje

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Z wybudowanej pod tolkmickiem wieży widokowej można podziwiać przepiękne widoki na rezerwat Doliny Stradanki oraz Zalew Wiślany.


Rzeka Stradanka płynie przez najdziksze tereny Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Możemy tu podziwiać górski krajobraz: skarpy, jary i wąwozy, które tworzy rzeka. Rosną tutaj storczyki, a coraz częściej spotkać możemy także wilka oraz bielika. Teraz ten piękny zakątek Wysoczyzny Elbląskiej, a także panoramę Zalewu Wiślanego, można obserwować również z wieży widokowej, która powstała nieopodal Tolkmicka. Obiekt doczekał się oficjalnego otwarcia na początku maja i docierają już do niego pierwsi turyści. I są nim zachwyceni.
— To naprawdę imponująca budowla z piękną lokalizacją. Jest gustownie zaprojektowana, solidnie zbudowana i bezpieczna w użytkowaniu. Z trzech platform widokowych daje możliwość swobodnego podziwiania widoków Zalewu Wiślanego i Rezerwatu Przyrody Doliny Stradanki — mówi Sylwester M. Jarkiewicz, mieszkaniec Suchacza, który odwiedził wieżę jeszcze przed otwarciem.


Pomysłodawcą budowy obiektu jest tolkmiczanin Józef Zamojcin. Wieża stoi na należącym do niego terenie, na wzgórzu, ale korzystać z obiektu mogąi wszyscy turyści.

— Pieniądze na budowę pochodzą z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Obiekt ma swój regulamin korzystania, w którym znajdą się między innymi godziny, w których każdy chętny będzie mógł podziwiać z niego widoki. Na ostatniej kondygnacji wieży jest zamontowana luneta — mówi Zamojcin.

Jak najprościej z Elbląga dotrzeć do wieży w Nowince? Drogą nr 503 jedziemy do Tolkmicka. Potem kierujemy się na Wybudówkę i jedziemy prosto, aż do tablicy „Rezerwat Przyrody Dolina Stradanki”. Tu musimy skręcić w lewo i jechać około 300 metrów w kierunku stawów, a stamtąd wieżę już doskonale widać. Bez najmniejszego problemu dotrzemy tam również rowerem.

Przypomnijmy, że punkty i miejsca widokowe, z których możemy podziwiać panoramę Zalewu Wiślanego, są również w Łęczu, Suchaczu oraz Kadynach.
daw


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janos #2042640 | 213.241.*.* 8 sie 2016 14:15

    Czy w Tolkmicku jest drogowskaz na Wybudówkę?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ... #2022690 | 5.172.*.* 6 lip 2016 23:01

    Europejski Fundusz Rybacki????Czy ktoś może mi wytłumaczyć co to to ma wspólnego z rybami? Paranoja jakaś. Ciekawe cz w unii wiedzą na co tu idzie ich kasa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz