Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Krowa rekordzistka ma swój pomnik w Starym Polu

2016-08-30 15:01:21 (ost. akt: 2016-08-30 15:19:05)
Krowa rekordzistka ma swój pomnik w Starym Polu

Autor zdjęcia: Bartol/wikimedia commons

To coś, co wyróżnia gminę Stare Pole spośród innych, w sposób niezwykły. Jest to... pomnik krowy – rekordzistki, jeden z dwóch tego typu na świecie. W 1978 r. na terenie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starym Polu stanął unikatowy w skali światowej pomnik krowy – rekordzistki, która miała dać w ciągu roku 8040 l mleka.


Był to pierwszy w Polsce pomnik krowy, a przedstawia zwierzę czystej rasy holenderskiej, będącej w momencie dobie powstania pomnika rekordzistką hodowli miejscowego Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego. Dawała 7000 kilogramów mleka o zawartości tłuszczu 4,88% rocznie.
W okresie PRL stanowił symbol dynamicznego rozwoju hodowli bydła na terenei Żuław.

Idea postawienia pomnika zrodziła się w 1978 w kręgach pracowników tutejszego WOPR. Pomysłodawcą akcji był ówczesny dyrektor ośrodka – inż. Arkadiusz Rybak. Autorem monumentu był Jan Kamiński, student Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska. Dzieło wykonał jako pracę dyplomową, wykorzystując szkielet drewniany, obłożony matą z włókna szklanego, wykończonego żywicą epoksydową i farbą.

Po 1989 obok krowy ustawiono pomnikowy egzemplarz ciągnika Ursus. Pomnik jest popularnym celem wycieczek szkolnych oraz zwiedzających pobliski zamek w Malborku.

Podobnym pomnikiem może pochwalić się również województwo lubuskie. W 1982 r. przy drodze ze Wschowy do Osowej Sieni, tuż przy granicy administracyjnej miasta Wschowa został wybudowany pomnik byka Ilona. Pomnik powstał na miejscu istniejącego tu w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej pomnika Bismarcka, a wysadzonego tuż po "wyzwoleniu" przez żołnierzy radzieckich.
Byk Ilon był najlepszym reproduktorem w ówczesnych czasach na terenie nie tylko miejscowego Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej, ale tez w całym kraju. Byk urodził się już w gospodarstwie POHZ z zakupionej w USA w 1974 r. cielnej matki, jałówki rasy holsztyno - fryzyjskiej. Z inicjatywą budowy pomnika wystąpił ówczesny dyrektor POHZ dr. Edmund Apolinarski. Budowę kontrowersyjnego pomnika sfinansowało POHZ Osowa Sień.

Z historii:
W 1952 r. na terenie Starego Pola założono Terenowy Zakład Naukowo-Badawczy podległy Centralnemu Instytutowi Rolniczemu, później Instytutowi Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Celem głównym przedsięwzięcia było zagospodarowanie Żuław. Na terenie doświadczalnego gospodarstwa rolnego prowadzono prace badawcze i wdrożeniowe. Na ich podstawie pisano prace naukowe. W 1956 r. Zakład przemianowano na Rolniczy Rejonowy Zakład Doświadczalny Zmienił się też jego profil, na wdrożeniowy, upowszechnieniowy i szkoleniowy.

Dalszy rozwój ośrodka spowodował powiększenie gospodarstwa doświadczalnego do ponad 500 ha, budowę bazy administracyjno-szkoleniowej i laboratorium chemicznego. Opracowywano sposoby nawożenia mineralnego, zwalczania chwastów, pracowano nad wydajniejszymi odmianami zbóż, a w późniejszym okresie działalność objęła również hodowlę krów holenderskich i owiec. W 1975 r., po reformie administracyjnej, której efektem było powstanie województwa elbląskiego, przekształcono jednostkę w Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego. Przejął on funkcję Zakładu, a zakres działalności poszerzono, m.in. o kursy prawa jazdy na ciągniki oraz przysposobienia rolniczego. Działalność Ośrodka przyczyniła się do zwiększenia produkcji rolnej, udoskonalenia technologii hodowlanej, zwiększenia liczby rolników. Od 1991 r. część doradcza dawnego WOPR została przemianowana na Ośrodek Doradztwa Rolniczego, ob. Regionalne Centrum Doradztwa Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Oprócz pomnika krowy, na terenie dzisiejszego Centrum znajduje się zabytkowy już ciągnik Ursus – świadectwo dawnej działalności.

Dziś Stare Pole kojarzy się przede wszystkim z organizacją Targów Rolniczych, odbywających się 3 razy w roku: wiosennymi Targami Ogrodniczymi, Żuławskimi Targami Rolnymi oraz jesiennymi Targami Ogrodniczo-Nasiennymi, które przyciągają rolników, kupców i klientów z całej Polski. Targi rolne w Starym Polu mają długą tradycję; jeszcze przed II wojną odbywały się we wsi wiosenne targi końskie dla potrzeb wojska, a także cotygodniowe targi ze zbożem. Obecnie Żuławskie Targi Rolne odbywają się w trzeci weekend czerwca i są jednymi z największych w Polsce organizowanych przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Targi gromadzą corocznie blisko 600 wystawców (łącznie ze stoiskami handlowymi), a liczba zwiedzających oceniana jest na 40 tys. osób. Targom towarzyszy oprawa artystyczna w wykonaniu zespołów profesjonalnych i amatorskich. Królewo, Stare Pole i Szaleniec leżą na Szlaku Mennonitów, łączącego Gdańsk z Elblągiem i przebiegającego przez całe Żuławy (na terenie gminy nieoznakowanym).


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. krzroy #2056227 | 81.190.*.* 30 sie 2016 22:07

  Ona na pewno na ten pomnik solidnie zasłużyła! W odróżnieniu od wielu ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ocena #2056082 | 95.223.*.* 30 sie 2016 18:29

   Ten pomnik krowy to tak zajebisty jest jak zimnego Lecha.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz