Potencjał jest ogromny. Szlak Kulturowy Kanału Elbląskiego jest potrzebny

2016-10-02 16:55:00 (ost. akt: 2016-10-02 16:54:08)
Kanał Elbląski

Kanał Elbląski

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Szlak Kanału Elbląskiego ma ogromny potencjał turystyczny, ale w jego rozwój trzeba inwestować systematycznie i konsekwentnie - takie są wnioski opublikowanego niedawno raportu z badania potencjału turystyczno-kulturowego Szlaku Kanału Elbląskiego.

Zobacz także: Dyskutowali o potencjale Krainy Kanału Elbląskiego Dyskutowali o potencjale Krainy Kanału Elbląskiego O tym, że trzeba inwestować w rozwój turystyki w rejonie krainy Kanału Elbląskiego i w jaki sposób należy to robić rozmawiają uczestnicy dwudniowej konferencji,...


https://m.wm.pl/2016/10/orig/szlak-kanalu-338096.jpg

Kanał Elbląski to najdłuższy śródlądowy kanał w Polsce, o długości prawie 152 km, z niemal 100-metrową różnicą poziomów wody występującą na odcinku 9,6 km. Pokonuje się ją dzięki pięciu pochylniom (Całuny Nowe, Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec), gdzie jednostki pływające transportowane są lądem na specjalnych platformach poruszających się na szynach. W systemie kanału funkcjonują także cztery drewniane śluzy: Zielona, Miłomłyn, Ostróda i Ruś Mała. W 2012 roku rozpoczął się generalny remont obiektu, który po odnowieniu został oddany do użytku w 2015 roku. Renowacja znacznie podniosła rangę obiektu, który w ostatnich latach odwiedziło jeszcze więcej turystów.

O tym, że trzeba inwestować w rozwój turystyki w rejonie krainy Kanału Elbląskiego i w jaki sposób należy to robić, rozmawiali uczestnicy dwudniowej konferencji, która na początku września (6-7.09) odbyła się w Elblągu.

Przed kilkoma dniami ukazał się raport, będący podsumowaniem badania potencjału turystyczno-kulturowego Szlaku Kanału Elbląskiego, autorstwa prof. Armina Mikos von Rohrscheidt, jednego z uczestników konferencji.

Co można w nim znaleźć?
"Autor raportu jest przekonany, że podjęcie budowy szlaku kulturowego Kanału Elbląskiego jako jednego z najważniejszych szlaków tematycznych dziedzictwa technicznego w Polsce, oparte na sprawdzonych kryteriach materialności szlaku i konsekwentnie realizowane, wsparte w formie finansowania koniecznych prac w obiektach i ich otoczeniu, uzupełnione poprzez tworzenie atrakcyjnych lokalnych propozycji usług, w połączeniu z wprowadzeniem efektywnego modelu zarządzania oraz z dobrze ukierunkowaną i efektywną promocją – przyniesie w efekcie duży wzrost popularności samego Kanału, jak i całej jego przestrzeni" - czytamy w opracowaniu.

Armina Mikos von Rohrscheidt, twórca raportu, ma nadzieję, że swoimi badaniami zainspiruje potencjalnych interesariuszy szlaku do stworzenia koncepcji budowy pełnego systemu, by w efekcie odnowiony Szlak Kanału Elbląskiego przyczynił się do rozwoju w Polsce turystyki kulturowej.
Zastrzega również, że powstały raport jest tylko wstępem do badania potencjału szlaku. Konieczna jest szczegółowa analiza poszczególnych obszarów (gmin) w przestrzeni szlaku pod kątem różnorodności i dostępności walorów i atrakcji turystycznych oraz analiza dostępnych usług turystycznych w obiektach noclegowych, bazach turystycznych, restauracjach, oferty stowarzyszeń, miejscowych przewodników oraz innych potencjalnych partnerów (oraz ich gotowości do współpracy). Wyniki takiej analizy zsumowane dla każdej gminy i dla wszystkich razem, powinny posłużyć przy budowie pełnej bazy dla tworzenia produktów lokalnych. Dopiero zgromadzenie takiej bazy informacji i przeprowadzenie szczegółowych ankiet wśród turystów oraz mieszkańców gmin Kanału pozwoliłoby utworzyć kompletny produkt turystyczny.

Pełen "Raport z badania potencjału turystyczno-kulturowego Szlaku Kanału Elbląskiego"

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. El #2186096 | 94.254.*.* 20 lut 2017 07:16

  Kanał elbląski

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Leon #2102321 | 78.22.*.* 30 paź 2016 23:02

  Próbowaliśmy z rodziną przejechać z buczynca na dół nie było to komfortowe..

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. GD #2081248 | 5 paź 2016 20:14

  W artykule jest podana błędna nazwa szlaku, prawidłowa nazwa to Kanał Ostródzki, proszę o korektę.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Polecamy