Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Zwiedzanie... na rowerze. Szlaki "W krainie bizonów" i "Szlak Mennonitów"

2017-05-12 21:57:29 (ost. akt: 2017-05-12 22:09:27)
Zwiedzanie... na rowerze. Szlaki W krainie bizonów i Szlak Mennonitów

Autor zdjęcia: archiwum MOSiR

Elbląg i okolice to raj dla miłośników turystyki rowerowej. Z kilkunastu przebiegających tu szlaków wybraliśmy dwie propozycje. "Szlak Mennonitów" i "W krainie bizonów" to mniej znane szlaki rowerowe, ale godne uwagi.

Cisza, spokój, naturalność środowiska i krajoznawcze „smaczki”, których nigdzie indziej nie znajdziemy, to zaledwie kilka powodów, by polecić biegnący przez gminę Godkowo czerwony szlak rowerowy „W krainie bizonów”.

Ta trasa jest świetną propozycją jednodniowej wycieczki rowerowej dla całej rodziny. Na cyklistów czekają wspaniałe punkty widokowe, piękne lasy i aleje pomnikowych drzew. Wszędzie można też spotkać ślady bogatej historii tych okolic.

Długość oznakowanego szlaku to 31,5 km. Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Godkowie. Później kolejno mijamy: Kolonię Szymbory, Osiek, Kwitajny Wielkie, Dobre, Łępno, Podągi, Lesiska, Ząbrowiec i wracamy do Godkowa. Szlak prowadzi w większości drogami asfaltowymi, częściowo biegnie lasem. Natężenie ruchu samochodowego jest małe, poza odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 513 w Godkowie. 


Jakie atrakcje czekają na nas trasie? W Godkowie obejrzymy cerkiew grekokatolicką pw. Opieki Matki Boskiej z Kupnej z 1729 r. Została tu przeniesiona z Podkarpacia i odrestaurowana. W Osieku warty obejrzenia jest kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Kościół pochodził z czasów krzyżackich. W 1709 r. wybudowano kościół murowany z drewnianą wieżą. A ją z kolei przebudowano na murowaną pod koniec XVIII wieku. Na wieży kościoła widoczne są trzy zegary (wszystkie działają), a obok kościoła posadowiono kamień z herbem rodziny zu Dohna.

Z licznych w Osieku domów podcieniowych pozostał tylko jeden. W Kwitajnach Wielkich znajduje się prywatna hodowla bizonów amerykańskich. Tuż przy szlaku rowerowym z Podąg w kierunku Lesisk znajdują się okazałe, pomnikowe dęby i lipy. W Ząbrowcu, najwyżej położonej wsi w gminie Godkowo, możemy podziwiać piękne krajobrazy. Miejscowość otoczona jest licznymi pagórkami, w tym najwyższym wzniesieniem Górą Czubatką (169,3 m n.p.m.). 


Szlakiem "W krainie bizonów" opiekuje się Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski, na jego stronie znajdziemy też przewodnik on-line, z mapą - tutaj

Równie ciekawą propozycją dla cyklistów może być wycieczka czarnym „Szlakiem Mennonitów”. Wycieczkę zaczynamy w Zwierzeńskim Polu i kolejno odwiedzamy: Zwierzno, Złotnicę, Stalewo, Żuławkę Sztumską. Długość oznakowanego szlaku, to dziewięć kilometrów, większość przebiega drogami asfaltowymi, o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego, co sprawia, że jest dostępny dla wszystkich rowerzystów, niezależnie od klasy roweru. Atutem szlaku jest ciekawa przyroda i krajobraz, pełen rowów i kanałów z wierzbami będącymi symbolem Żuław.

Są też liczne przydrożne aleje, złożone głównie z lip, jesionów i brzóz. Na szlaku turysta spotka dwa zabytkowe kościoły: w Zwierznie i Żuławce Sztumskiej. Dodatkową atrakcją będą też domy podcieniowe w Zwierznie i Stalewie. Pozostałością po menonitach są oczywiście cmentarze. Na trasie można je spotkać w Zwierznie, Złotowie, Stalewie, Żuławce Sztumskiej i w niedalekim Kępniewie. Na niektórych z nich zachowały się piaskowcowe stele z symbolicznymi ornamentami.

daw

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB