Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Turystyka wodna. Pętla Żuławska - ponad 300 kilometrów niezapomnianej przygody

2017-06-03 09:47:30 (ost. akt: 2017-06-06 11:25:07)
Turystyka wodna. Pętla Żuławska - ponad 300 kilometrów niezapomnianej przygody

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

To ponad 300 kilometrów niezapomnianych wrażeń, które można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem. Mowa o Pętli Żuławskiej.

Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego.
— To 303 km niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hausbotem — zachęcają do odwiedzenia tej drogi wodnej władze spółki Pętla Żuławska.

Co czeka tutaj na turystę? Szlaki wodne Pętli Żuławskiej znacznie różnią się od siebie. Specyfika naszego pływania, ewentualne utrudnienia czy nawet odrębne przepisy, będą więc zależne tego, na jakim akwenie czy na jakiej rzece będziemy żeglować.

Szlaki wodne Pętli możemy podzielić na kilka rodzajów: morskie wody wewnętrzne (Zalew Wiślany), kanały, rzeki, szlaki „na uboczu” (rzeki i kanały, po których żeglowanie jest utrudnione albo wręcz niemożliwe niż na pozostałych szlakach).

Pętla Żuławska to także sieć portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych. Warto zaznaczyć, że to także element Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych, północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy).

Na wszystkich, którzy zdecydują się na rejs po Pętli Żuławskie, oprócz uroków szlaków wodnych czekają także atrakcje związane z dziedzictwem kulturowym Żuław Wiślanych.
— To obszar niezwykle bogaty w unikatowe w skali kraju obiekty historyczne: zamki gotyckie czy domy podcieniowe, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone czy śluzy. Obszar Pętli Żuławskiej to bez wątpienia miejsce wypoczynku, aktywnej rekreacji, niezwykłych krajobrazów i fascynującej przyrody — podsumowują przedstawiciele spółki Pętla Żuławska.

Na początku 2015 r. Pętla Żuławska została doceniona przez Ministra Sportu i Turystyki, który przyznał jej twórcom, czyli marszałkom Warmii i Mazur oraz Pomorza wraz z partnerami, Grand Prix Przyjaznego Brzegu i nagrodę. To najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana za działania na rzecz rozwoju turystyki wodnej w Polsce.

Warto wiedzieć
- większość głównych szlaków wodnych dostępnych jest dla jednostek balastowo-mieczowych i balastowych, o zanurzeniu do 1,2 metra (mimo „nominalnej” większej głębokości, przeważnie do 1,6 metra, jednostki o zanurzeniu większym niż 1,2 metra nie będą miały swobody żeglugi). Należą do nich m.in. Szkarpawa, Kanał Jagielloński, rzeka Elbląg, Nogat, jezioro Druzno, Kanał Elbląski
- jachty o zanurzeniu nieprzekraczającym 1 metra mogą pływać po Wiśle Królewieckiej (płycizny w ujściu do Zalewu Wiślanego), Pasłęce (w 2010 r. ujście do Zalewu pogłębiono), Tudze, Tinie, Dzierzgoniu, górnym odcinku Motławy. Ograniczeniem żeglugi będzie niski prześwit pod mostkami i kładkami lub linie energetyczne
- jachty o większym zanurzeniu niż 1,2 metra mogą swobodnie żeglować po Martwej Wiśle, Śmiałej Wiśle, Motławie (w części staromiejskiej) i po wodach portowych Gdańska
- na Pętli Żuławskiej znajduje się m.in. sześć śluz umożliwiających pokonanie różnych poziomów rzek. Śluzowanie wymaga skupienia i dobrej organizacji


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ciemnogród #2333199 | 83.6.*.* 21 wrz 2017 13:25

  Czy można Pętlę Żuławską przepłynąć kajakiem? Czy są na trasie pola namiotowe przyjazne dla kajakarzy?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Marynarz #2331275 | 77.252.*.* 19 wrz 2017 13:46

   Ależ landrynki! Nawet mos się podnosi ;-)

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wariattt #2310284 | 159.205.*.* 20 sie 2017 08:54

   Oj tak. Zdjęcie jedno z lepszych

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. bleh #2309767 | 88.156.*.* 19 sie 2017 00:16

    Ładny widok. ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. er ce #2269605 | 83.21.*.* 20 cze 2017 14:53

    Zdjęcie zasługuje na nagrodę.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz