Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Zabytkowe organy w Klasztorze Świętej Trójcy odzyskały dawny blask

2018-04-01 07:40:00 (ost. akt: 2018-03-31 20:51:02)
Zabytkowe organy w Klasztorze Świętej Trójcy odzyskały dawny blask

Autor zdjęcia: Energa

Niezwykłe, 400-letnie organy we franciszkańskim Klasztorze Świętej Trójcy w Gdańsku niedługo zabrzmią na nowo tak jak dawniej. Stało się to możliwe po trwającej ponad 10 lat renowacji.

Niezwykłe organy we franciszkańskim klasztorze przy ul. Świętej Trójcy w Gdańsku wykonane zostały 400 lat temu przez znanego wykonawcę instrumentów organowych, Martena Friese. Podczas planowanego na czerwiec uroczystego koncertu będzie można usłyszeć wszystkie 46 głosów instrumentu. W pomoc przy trwającej ponad 10 lat renowacji włączyła się Fundacja Energa, która aktywnie angażuje się w działania zmierzające do zachowania kościołów i innych obiektów sakralnych w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

— Prace związane z odbudową organów zaczęły się już w 2003 r. Rozpoczął się wówczas proces inwentaryzacji przeniesionych z poddasza kościoła części instrumentu — mówi ojciec Tomasz Jank, rektor kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku, Gwardian Klasztoru. — Około 65 procent oryginalnych części prospektu i szaf organowych zachowało się. Były jednak w różnym stanie. Prace renowacyjne ruszyły na dobre w 2008 r. Dzięki dość dobrze zachowanej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej z lat 1943-1944, po dziesięciu latach, niemal w całości udało się odtworzyć oryginalny kształt zabytku. Prace przy odbudowie instrumentu cały czas trwają. Uroczyste poświecenie organów planowane jest na 3 czerwca tego roku. Wtedy też, będzie można po raz pierwszy posłuchać pełnego brzmienia wszystkich 46 głosów całkowicie odnowionego instrumentu. Będzie go można również usłyszeć podczas odprawianych w kościele mszy świętych.

Instrument we franciszkańskim kościele Świętej Trójcy w Gdańsku to nie jedyne remontowane organy, w których renowację zaangażowała się Fundacja Energa. Dzięki jej pomocy swoje majestatyczne brzmienie odzyska również 10-głosowy, zbudowany w 1912 roku instrument znajdujący się w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łebie.

W tym roku Fundacja podjęła również decyzję o dofinansowaniu prowadzonych przez Archidiecezję Warmińską działań konserwatorskich prowadzonych na terenie Wzgórza Katedralnego we Fromborku. W toku prac wykonany zostanie m.in. remont katedry, a także wybudowanego w latach 1844-1845 neogotyckiego Nowego Pałacu Biskupiego. Do potrzeb osób z niepełnosprawnością przystosowany zostanie pałac Ferbera będący siedzibą Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

Dzięki Fundacji Energa do czasów świetności wróci również sklepienie gwieździste wieży gdańskiej Bazyliki Mariackiej. Zawaliło się ono podczas II wojny światowej i od tego czasu nie było remontowane. Prace konserwatorskie prowadzone będą również przy tzw. Grupie Ukrzyżowania datowanej na 1517 rok.

— Zabytkowe kościoły i obiekty sakralne mają dla społeczności niezwykłe znaczenie. Są żywym świadectwem wartości wyznawanych przez tych, którzy byli przed nami. Nie chcemy, by ten głos naszej historii zamilkł. Dlatego też chętnie udzielamy wsparcia inicjatywom, których celem jest ich jak najlepsze zachowanie dla przyszłych pokoleń — mówi Alicja Barbara Klimiuk, pełniąca obowiązki prezesa Energa S.A.

Grupa Energa angażuje się również w wiele inicjatyw poświęconych tradycjom i wartościom religijnym. W zeszłym roku wsparła mi.in festiwale muzyki chrześcijańskiej: toruński Song of Songs oraz odbywający się na zamku w Gniewie festiwal Gospel Camp Meeting. Energa była także mecenasem szlachetnej inicjatywy „Różaniec do Granic”, w ramach której ponad milion osób modliło się wspólnie zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojezulawy.pl.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nooooo! #2476008 | 78.88.*.* 1 kwi 2018 12:35

    bardzo ładne, wyraźne zdjęcie

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz