Pałac w Słobitach (ruiny)

Pałac w Słobitach (ruiny) - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Pałace
Miejscowość, gmina
Słobity, gmina Wilczęta, Powiśle i Żuławy
Adres
Słobity
Gmina
Wilczęta
Pałac w Słobitach (Schlobitten) należał do ekstraklasy pałaców zbudowanych w Prusach Wschodnich. Bo też przez kilkaset lat stanowił siedzibę rodową jednego z najznamienitszych pruskich rodów zu Dohna.

Ród Dohnów wywodzi z Lotaryngii. Pierwsze wzmianki o Dohnach pochodzą z IX wieku. W Prusach Dohnowie pojawili się za sprawa Krzyżaków. Założycielem pruskiej linii rodu był Stanislalus Dohna, który za zasługi dla zakonu otrzymał kilka wsi w okolicy Morąga i Pasłęka.

Jego syn w 1525 roku otrzymał od Krzyżaków wieś Słobity. W tym czasie siedziba rodowa Dohnów mieściła się w zamku w Morągu. Kolejny z Dohnów w latach 1621 - 1624 zbudował w Słobitach pierwszy pałac.

Pałac rozbudowano w latach 1622-1624, a ostateczny kształt nadano mu w latach 1696-1723. Był to jedyny pałac w Prusach z dwukondygnacyjną sala balową. Pałac w Słobitach miał przywilej pałacu królewskiego. Wydzielono w nim specjalne apartamenty przeznaczone wyłącznie do użytku dla króla Prus. Był to wielki przywilej i wyróżnienie.

Pałac w Słobitach był perełką architektury barokowej. Kolejni Dohnowie zgromadzili w nim wspaniałą kolekcję dzieł sztuki, między innymi 450 obrazów oraz zbiory porcelany, mebli i monet. Pałacowa bibliotek liczyła 55 tysięcy książek. Do 1945 roku była to największa prywatna biblioteka w Europie.

Ostatni właściciel Słobit Aleksander Dohna - Schlobitten w styczniu 1945 roku wywiózł co mógł do Niemiec. Resztę rozgrabili w lutym 1945 roku Sowieci. A potem pałac spalili. Dla Polski udało się uratować tylko kilka obrazów, które znajdują się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Z pałacu pozostały tylko ruiny. Z parku zachowały się tylko lipy i dęby posadzone w 1625 roku. Ocalał za to położony kilometr od pałacu folwark.

Pałac w Słobitach (ruiny) - zdjęcia


Dalej na wschód?

Pałac z parkiem

Dalej na zachód?

Kościół Dohnów w w Słobitach

Kościół Dohnów w w Słobitach

Podobne atrakcje

W pobliżu

Polecamy w okolicy