Kościół Dohnów w w Słobitach

Kościół Dohnów w w Słobitach - o atrakcji

Kategoria
Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Kościoły i klasztory
Miejscowość, gmina
Słobity, gmina Wilczęta, Powiśle i Żuławy
Dane kontaktowe
14-405 Słobity
woj. warmińsko-mazurskie
tel. 55 248-71-34
Gmina
Wilczęta
Pierwszy kościół w Słobitach zbudowano w 1586 roku. W jego miejsce w latach 1656-1657 zbudowano nową świątynię. Kościół był jednocześnie grobowcem rodzinnym właścicieli wsi, rodziny Dohnów.

Właściciele Słobit należeli do najbardziej znanych pruskich rodów. W Prusach Dohnowie pojawili się w XVI wieku. Założycielem pruskiej linii rodu był Stanislaus Dohna, który za zasługi dla zakonu otrzymał kilka wsi w okolicy Morąga i Pasłęka. Słobity należały do Dohnów od 1525 roku.

Dohnowie zbudowali sobie w Słobitach wspaniały pałac. Kościółek tymczasem był skromny i prosty. W 1863 roku kościół rozebrano. W ciągu dwóch lat wybudowano nowa świątynię, ale wyposażanie kościoła ciągnęło się do 1872 roku, kiedy to kościół poświęcono. W jednej przybudówce urządzono mauzoleum do którego przeniesiono trumny zmarłych Dohnów. Kościół w zasadzie nie ucierpiał w 1945 roku.

Potem jednak przez lata niszczał. W latach 80tych ówczesny proboszcz nakazał zdjęcie płyt nagrobnych Dohnów i wyłożył nimi podłogę przy wejściu do kościoła. Przy kościele zachował się cmentarz z grobami z XIX wieku.

Z boku kościoła tablica poświęcona mieszkańcom parafii, którzy zginęli na frontach I wojny światowej.
Obok chłopskich nazwisk jest tam tez wyryte nazwisko księcia Richarda Wilhelma zu Dohna (1843-1916), który w 1914 roku ochotniczo zgłosił do wojska. Pracował w Czerwonym Krzyżu i zmrł na zapalenie płuc w Wilnie.

Kościół Dohnów w w Słobitach - zdjęcia


Podobne atrakcje

W pobliżu

Polecamy w okolicy