Miłomłyn

Miejscowość nie została jeszcze oceniona.
Dodaj pierwszą ocenę!

Miłomłyn

Kultura
Aktywny wypoczynek
Relaks
Przyroda
Prawa miejskie
Tak, od 1998r
Powierzchnia
12.38 km2
Liczba mieszkańców
2 431
Kod pocztowy
14-140
Wysokość n.p.m.
102m
Miejscowości partnerskie
Klötze
Gmina
Miłomłyn
Serwis informacyjny
milomlyn.wm.pl
Na początku XIV w. na miejscu osady pruskiej Krzyżacy zbudowali zamek i młyn, a przyległe osiedle targowe nazwano "Liebemhle". Od tej nazwy wywodzi się aktualna nazwa miasteczka - Miłomłyn. Prawa miejskie Miłomłyn otrzymał w 1335 roku.

Pierwsze wzmianki o Miłomłynie pochodzą z 1315 r. W 1414 r. Miłomłyn zajęli na krótko Polacy i zniszczyli miasteczko. Po pożarze z 1633 r. ocalały tylko 4 domy i kościół z czasów krzyżackich.

Miłomłyn otaczają dziewicze lasy, w których żyją w naturalnym stanie m.in. jelenie, dziki, sarny i daniele. Znajdują się tu liczne pomniki przyrody. Spostrzegawczy turyści mogą zobaczyć wydrę i żółwia błotnego. Kanał Ostródzko-Elbląski, rzeka Drwęca i liczne jeziora kuszą wędkarzy. Miejscowi opowiadają, że w akwenach tych można jeszcze złapać kapitalne okazy szczupaków, karpi, węgorzy i sandaczy. W okolicznych lasach pełno jest grzybów i jagód.


Warto wybrać się do rezerwatu ornitologicznego Jeziora Iłgi, położonego około 10 km na zachód od Miłomłyna. Znajdują się tu liczne stanowiska lęgowe ptactwa wodnego i błotnego. Nad drzewami i mokradłami okalającymi Kanał Ostródzko-Elbląski można zobaczyć kołującego króla ptaków — orła bielika.

Miłomłyn - zdjęcia

Posiadasz zdjęcia tej miejscowości i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!

W pobliżu

Atrakcje turystyczne

Jeziora

Polecamy w okolicy